avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier, ucidere din culpa (culpa comuna)
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier, ucidere din culpa (culpa comuna)

Traversand prin loc nepermis, in oras, tatal meu a fost lovind de un autoturism iar dupa o spitalizare de zece zile a decedat. In urma masuratorilor efectuate la fata locului s-a stabilit ca soferul rula cu peste 30 km/h peste viteza maxima admisa pe sectorul respectiv de drum si nu a franat, considerandu-se culpa comuna.
Intrebarile mele sunt urmatoarele, daca ma poate ajuta cineva:
1.In dosarul penal deschis impotriva soferului trebuie sa imi angajez avocat?
2.Pot cere daune soferului (eventual acoperite de RCA) ? si care sunt pasii?
Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 27 Noiembrie 2012
Stingray, utilizator
Am primit rezultatele expertizei tehnice auto pe care am inteles ca am dreptul sa le contest, contestatia se dupune la procuror sau la politistul care se ocupa de actele prealabile?
Contestatia o depuneti la autoritatea care a dispus efectuarea expertizei.

Daca dosarul nu a ajuns la procuror o depuneti la politie.

Este recomandabil ca aceasta contestatie a raportului de expertiza sa fie facuta de catre un expert parte.
Am fost instiintat ca dosarul a fost inaintat la Parchet cu propunere de clasare, eu ce mai pot face in cauza asta?
In 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus soluţia, depuneti plangere la procurorul ierarhic superior, apoi, daca solutia se mentine, la judecatorul de camera preliminara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident , ucidere din culpa, daune rca Victorpgl Victorpgl Buna ziua, Cazul este urmatorul: Accident rutier in urma caruia victima (pieton) a decedat in ambulanta spre spital.Traversa prin loc nepermis, dar a fost ... (vezi toată discuția)
Acoperire rca in caz de betie la volan iepurache2004 iepurache2004 as vrea sa stiu daca polita rca a unui sofer beat la volan care a produs un accident asigura despagubirea masinii lovite si a victimei. uni spun ca da,alti ... (vezi toată discuția)
Concluzii expertiza flavianda flavianda Sunt nedumerit cu privire la expertiza unui accident soldat cu decesul pietonului ce traversa regulamentar pe zebra. In cuprinsul expertizei se spune ca ... (vezi toată discuția)