Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna ziua !
Am si eu o intrebare, daca divortul se poate face la notar, atunci si partajul se poate face la notar sau numai la judecatorie?
Va multumesc!
Da puteti face un partaj voluntar la notar, cu costuri banesti si de timp mult mai reduse decat in instanta.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Partajul reprezinta o procedura de incetare a coproprietatii devalmase si este o actiune imprescriptibila extinctiv, putand fi ceruta oricand.

Partajul conventional se poate realiza atat pe cale notariala, cat si pe cale judiciara.
Daca optati pentru partajul pe cale notariala , ati avea avantajul unui timp mai scurt de realizare a acestuia, spre deosebire de cel realizat prin instanta.

Insa , din punct de vedere financiar, recomandabil ar fi un partaj pe cale judiciara.
da. se poate face la notar insa iesiti mai ieftin prin instanta cu acord de mediere
Avand in vedere modificarile privind nerestituirea taxei de timbru platita pe partaj chiar si in ipoteza unui acord de mediere, nu cred ca este mai ieftin un partaj prin instanta. Adaugati si onorariul mediator si cel de avocat, cel mai probabil.
Daca va intelegeti puteti face la notar partajul.
Daca nu va intelegeti imi pare normal sa coste mai mult la instanta cu avocat angajat pentru 2 ani si expertize.
La notar se poate face repede actul si aveti si dreptul de a veni cu avocat la notar.