avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna ziua !
Am si eu o intrebare, daca divortul se poate face la notar, atunci si partajul se poate face la notar sau numai la judecatorie?
Va multumesc!
Da puteti face un partaj voluntar la notar, cu costuri banesti si de timp mult mai reduse decat in instanta.
Ultima modificare: Marți, 27 Noiembrie 2012
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Partajul reprezinta o procedura de incetare a coproprietatii devalmase si este o actiune imprescriptibila extinctiv, putand fi ceruta oricand.

Partajul conventional se poate realiza atat pe cale notariala, cat si pe cale judiciara.
Daca optati pentru partajul pe cale notariala , ati avea avantajul unui timp mai scurt de realizare a acestuia, spre deosebire de cel realizat prin instanta.

Insa , din punct de vedere financiar, recomandabil ar fi un partaj pe cale judiciara.
da. se poate face la notar insa iesiti mai ieftin prin instanta cu acord de mediere
Avand in vedere modificarile privind nerestituirea taxei de timbru platita pe partaj chiar si in ipoteza unui acord de mediere, nu cred ca este mai ieftin un partaj prin instanta. Adaugati si onorariul mediator si cel de avocat, cel mai probabil.
Daca va intelegeti puteti face la notar partajul.
Daca nu va intelegeti imi pare normal sa coste mai mult la instanta cu avocat angajat pentru 2 ani si expertize.
La notar se poate face repede actul si aveti si dreptul de a veni cu avocat la notar.

Alte discuții în legătură

Procedura divort- costuri/partaj- acte necesare alex83 alex83 buna ziua...care sunt procedurile de divort..?mai trebuiein..instanta?..sau cum se face mai exact.../..ma refer si cu treaba de partaj cu toate...acte ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru intr-o mostenire rezolvata prin mediere toppp toppp In cazul in care in urma unei medieri cei 2 mostenitori se inteleg ca unul sa renunte la partea lui contra unei sume de bani, daca se merge cu acordul in ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune :la notar sau in instanta? jon53 jon53 Suntem 5 mostenitori pe un titlu de proprietate cu mai multe terenuri.O parte din terenuri au fost vandute anterior fara iesire din indiviziune(impreuna), ... (vezi toată discuția)