avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apartament ipotecat de vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apartament ipotecat de vanzare

Buna ziua, am un apartament achizitionat in 2007, pe 25 de ani, pe o valoare de 65 de mii de euro. Rata lunara este in jur de 3000 RON. Intrebarea mea este daca pot vinde apartamentul atata timp cat este ipotecat. Si daca da, care este procedura. Multumesc
Cel mai recent răspuns: BrandusaM , utilizator 12:20, 29 Noiembrie 2012
teoretic putei sa-l vindeti. practic va fi foarte dificil deoarece va trebuie acordul bancii expres si al celui care cumpara. aveti sanse daca vindeti muuuuult sub pretul pietei iar apartamentul valoreaza mult mai mult de cat valoarea creditului ( credit + dobanzi) ramas de achitat
Ultima modificare: Marți, 27 Noiembrie 2012
Antoanela Geaman, Avocat
Adica nu se merita, clar...eu as avea in momentul de fata de dat bancii, pt apartament, avand in vedere ca francul elvetian s a dublat ( creditul este in franci elvetieni), suma de 120.000 euro (echivalentul in euro). Varianta asta pica....va intreb insa, presupun ca v ati mai confruntat cu cazuri de acelasi gen. Ce variante mai exista pentru a mi micsora rata, de a "scapa" de apartament? Am fost la banca de nenumarate ori si efectiv nmu vor sa mi dea nicio solutie. Eu insa sunt convinsa ca o solutie exista. Dar nu vor sa zica, pt a nu iesi in pierdere. Mentionez ca rata mea lunara este de 30 de mil ron, creditul este pe 25 de ani. Solutia pe care mi au dat o e sa mi mareasca numarul de ani, la maxim, la 35 de ani. Si rata mea ar scadea fix cu 300 ron....si nu ma ajuta deloc. Dobanda....nu vor sa mi o scada. Daca aveti si alte sfaturi, va rog mult sa ma ajutati. Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament ipotecat BrandusaM BrandusaM Buna ziua, am un apartament achizitionat in 2007, pe 25 de ani, pe o valoare de 65 de mii de euro. Rata lunara este in jur de 3000 RON. Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Francul elvetian anghelgeorgiana anghelgeorgiana buna ziua.ma poate lamuri si pe mine cineva cat mai poate creste francul elvetian?mentionez ca am credit in franci.ce sanse sunt sa scada cotatia lui pe piata ... (vezi toată discuția)
Partaj credit si bunuri ascgmg ascgmg Buna ziua, Ma intereseaza care este din punct de vedere juridic cea mai corecta si echitabila varianta pentru situatia mea. In 2008 am luat un credit in ... (vezi toată discuția)