Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident auto fara victime
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident auto fara victime

Buna ziua.
Am fost implicat acum o luna intr-un accident auto, persoana implicata a plecat imediat dupa producea accidentului. Ulterior am sunat la politie si am dat numarul de inmatriculare persoanei implicate in accident.
Politistul mi-a explicat ca o sa il contacteze sa dea o declaratie in vederea solutionarii cazului. Problema este ca toata treaba asta dureaza de ceva timp si nu ma pot folosi de masina (nu am casco). Pot sa imi repar masina din banii proprii ca ulterior sa ii recuperez de la asigurarea celui implicat in accident?

Multumesc
Buna seara. Pentru a intelege mai bine care sunt drepturile pe care le aveti, am sa va citez din prefederile Ordinului 14 /2011 al CSA:
"Art. 26. - (1) Asigurătorul RCA are obligaţia de a despăgubi partea prejudiciată
pentru prejudiciile suferite în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului
asigurat, potrivit pretenţiilor formulate în cererea de despăgubire, dovedite prin orice
mijloc de probă. Fără a se depăşi limitele de despăgubire prevăzute în contractul de
asigurare RCA, în condiţiile în care evenimentul asigurat s-a produs în perioada de
valabilitate a poliţei de asigurare RCA, se acordă despăgubiri în formă bănească
pentru:
a) vătămări corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fără caracter
patrimonial;
b) pagube materiale;
c) pagube reprezentând consecinţa lipsei de folosinţă a vehiculului avariat;
d) cheltuieli de judecată efectuate de către persoana prejudiciată."

"Art. 34. - Asiguratul este obligat, în cel mai scurt timp, să ofere părţii
prejudiciate, la cererea acesteia, informaţiile necesare pentru formularea cererii de
despăgubire, în special numele şi prenumele şi locul de rezidenţă ale persoanei care a
condus vehiculul asigurat în momentul producerii daunei; numele, prenumele şi locul de
rezidenţă sau denumirea, sediul proprietarului ori utilizatorului vehiculului; denumirea,
sediul asigurătorului care a emis poliţa de asigurare RCA, seria şi numărul poliţei de
asigurare RCA, precum şi numărul de înmatriculare/înregistrare al vehiculului asigurat
ori numărul de identificare al acestuia. "

"Art. 35. - Persoana prejudiciată are dreptul să înainteze cererea de
despăgubire către asigurătorul RCA, în cazul producerii unui risc acoperit prin
asigurarea obligatorie RCA, potrivit prezentelor norme, sau către Asociaţia "Fondul de
protecţie a victimelor străzii", în cazul producerii unui risc acoperit din acest fond, potrivit
art. 25<SUP>1</SUP> din Legea nr. 32/2000, cu modificările şi completările ulterioare,
ori către BAAR, în calitatea sa de birou gestionar."

"Art. 36. - (1) În termen de cel mult 3 luni de la avizarea producerii
evenimentului asigurat de către partea prejudiciată ori de către asigurat, asigurătorul
RCA este obligat:
a) fie să răspundă cererii părţii solicitante, formulând o ofertă de despăgubire
justificată, în cazul în care se dovedeşte răspunderea asiguratului în producerea
riscurilor acoperite prin asigurarea obligatorie RCA, iar prejudiciul a fost cuantificat;
b) fie să notifice părţii prejudiciate motivele pentru care nu a aprobat, în
totalitate sau parţial, pretenţiile de despăgubire.
(2) Dacă în termen de cel mult 3 luni de la avizarea producerii evenimentului
asigurat de către partea prejudiciată ori de către asigurat, asigurătorul RCA nu a
notificat părţii prejudiciate respingerea pretenţiilor de despăgubire, precum şi motivele
respingerii, asigurătorul RCA este obligat la plata despăgubirii.
(3) Asigurătorul RCA poate desfăşura investigaţii privind producerea
accidentului, în condiţiile în care respectivul accident nu face obiectul unor cercetări
efectuate de autorităţile publice.
(4) Asigurătorul RCA are obligaţia să comunice în scris asiguratului şi
păgubitului intenţia de a desfăşura investigaţii privind producerea accidentului, în
termen de maximum 5 zile lucrătoare de la data avizării daunei.
(5) Despăgubirea se plăteşte de către asigurătorul RCA în maximum 10 zile de
la data depunerii ultimului document necesar stabilirii răspunderii şi cuantificării daunei,
solicitat în scris de către asigurător, sau de la data la care asigurătorul a primit o
hotărâre judecătorească definitivă cu privire la suma de despăgubire pe care este
obligat să o plătească.
(6) În situaţia în care dosarul de daună conţine toate elementele necesare
stabilirii dreptului la despăgubire şi cuantificării daunei, despăgubirea se plăteşte de
către asigurătorul RCA în maximum 10 zile de la completarea dosarului, dar nu mai
târziu de 3 luni de la avizarea producerii evenimentului asigurat de către partea
prejudiciată ori de către asigurat.
(7) Asigurătorul RCA este obligat să elibereze asiguratului/utilizatorului, în
termen de 15 zile de la înregistrarea solicitării acestuia, un certificat privind daunele
înregistrate, pe parcursul ultimilor 5 ani de relaţii contractuale, sau absenţa acestor
daune.
(8) Certificatul privind daunele înregistrate trebuie să conţină în mod obligatoriu
următoarele informaţii: nume/denumire asigurat, CNP/CUI, datele vehiculului, numărul
poliţei de asigurare, perioada de valabilitate, clasa bonus-malus aferentă, data
producerii evenimentului înregistrat, data plăţii despăgubirii."

"Art. 37. - Dacă asigurătorul RCA nu îşi îndeplineşte obligaţiile în termenele
prevăzute la art. 36 sau şi le îndeplineşte defectuos, inclusiv dacă diminuează
nejustificat despăgubirea, la suma de despăgubire cuvenită, care se plăteşte de
asigurător, se aplică o penalizare de 0,2%, calculată pentru fiecare zi de întârziere."

"Art. 38. - (1) Pentru acoperirea prejudiciilor suferite în urma producerii unor
accidente de vehicule, persoanele prejudiciate depun o cerere de despăgubire la
asigurătorul RCA cu care proprietarul sau utilizatorul vehiculului, răspunzător de
producerea accidentului, a încheiat asigurarea obligatorie RCA, la reprezentanţa dedespăgubiri, la Asociaţia "Fondul de protecţie a victimelor străzii" ori către BAAR, în calitatea sa de birou gestionar.
(2) Depunerea cererii de despăgubire cu privire la producerea evenimentului
asigurat prin poliţa de asigurare RCA reprezintă avizare de daună şi obligă asigurătorul
RCA răspunzător să deschidă dosarul de daună, să efectueze constatarea pagubelor,
să comunice în scris părţii prejudiciate cu privire la documentele ce trebuie depuse
pentru soluţionarea cererii de despăgubire şi să soluţioneze cererea de despăgubire în
termenul legal.
(3) Asigurătorul are obligaţia înregistrării tuturor documentelor depuse la
dosarul de daună. "

Sfatul meu este de a va adresa in scris organelor de politie rutiera pentru identificarea autorului accidentului si a a asiguratorului acestuia (emitentul politei RCA). Apoi va trebui sa procedati la Depunerea cererii de despăgubire cu privire la producerea evenimentului asigurat prin poliţa de asigurare RCA
Daca aveti posibilitatea, puteti repara si masina, dar de preferat ar fi sa mergeti intai la asiguratorul RCA al vinovatului, pentru a deschide dosar de dauna si pentru a le permite sa faca constatarea avariilor.
Daca aveti numarul de inmatriculare al vinovatului, puteti gasi pe site-ul CEDAM asiguratorul RCA de la data producerii accidentului.
Inainte de introducerea autoturismului in reparatie este necesar ca inspectorul de daune de la societatea de asigurare sa constate avariile si sa intocmeasca procesul verbal de constatare. Deci, trebuie deschis dosar de dauna. Pentru deschiderea dosarului este nevoie de procesul verbal intocmit de politie (de constatare amiabila nu poate fi vorba). Prin urmare, mai intai trebuie sa rezolvati problema cu politia.
Am fost victima unui accident rutier a unei parcări private din Kaufland .Am primit certificatedici-legal de îngrijiri medicale de7-8 zile.Pot să primesc daune RCA dacă nu e accident rutier pe domeniu public?
Mirela Mitrache, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~