avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decontare abonament
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decontare abonament

buna ziua

se poate deconta pe firma un abonament mijloc de transport pt un angajat?
valoarea abonamentului e de 96 lei
Cel mai recent răspuns: lorella , utilizator 10:09, 27 August 2013
Buna ziua,

Se poate deconta.
Este o cheltuiala deductibila. Se depune bonul fiscal la seriviciul contabilitate.
dar am inteles ca nu se da bon doar abonamentul pe care apare suma si restul detalilor deci practic abonamentul e pe post de bon... care este dat la finalul luni firmei
Ultima modificare: Miercuri, 28 Noiembrie 2012
angelica36, utilizator
Va spun din experienta proprie, cand faceti abonament la metrou si tramvai, trebuie sa il faceti la ratb, in baza unui card electronic, la care se emite un bon cu stampila.
In baza acelui bon se face decontarea.
Faceti un "decont de cheltuieli" aprobat de conducere si anexati abonamentul.apoi
il inregistrati in contanbilitate.
Da se poate deconta, dar respectivul abonament se introduce in baza de calcul a salariului si se impoziteaza (impozit plus contributii ) ca orice venit din salarii cu exceptiile de mai jos:

ART. 55 Definirea veniturilor din salarii .......
(1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani şi/sau în natură obţinute de o persoană fizică
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
f) contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul între localitatea în care angajaţii îşi au domiciliul şi localitatea unde se află locul de muncă al acestora, la nivelul unui abonament lunar, pentru situaţiile în care nu se asigură locuinţă sau nu se suportă contravaloarea chiriei, conform legii;

g) sumele primite de angajaţi pentru acoperirea cheltuielilor de transport şi cazare a indemnizaţiei primite pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului. Sunt exceptate de la aceste prevederi sumele acordate de persoanele juridice fără scop patrimonial şi de alte entităţi neplătitoare de impozit pe profit peste limita de 2,5 ori indemnizaţia acordată salariaţilor din instituţiile publice;


ART. 296^4 Baza de calcul al contribuţiilor sociale individuale
....toate veniturile angajatilor cu urmatoarele exceptii:

ART. 296^15 Excepţii generale

Nu se cuprind în baza lunară a contribuţiilor sociale obligatorii, prevăzută la art. 296^4, următoarele:
f) contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul dintre localitatea în care angajaţii îşi au domiciliul şi localitatea unde se află locul de muncă al acestora, la nivelul unui abonament lunar, pentru situaţiile în care nu se asigură locuinţă sau nu se suportă contravaloarea chiriei, conform legii;

g) sumele primite de angajaţi pentru acoperirea cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi indemnizaţia primită pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, în limita a de 2,5 ori indemnizaţia acordată salariaţilor din instituţiile publice, precum şi partea care depăşeşte această limită în cazul angajatorilor persoane juridice şi fizice plătitoare de impozit pe profit şi, respectiv, impozit pe venit;

Alte discuții în legătură

Legea 168/2013 - diurna deductibila corina_130787 corina_130787 Buna ziua, in legea 168/2013, la pct.4 se precizeaza: articolul 21 alineatul (3) litera b) [b]se abroga[/b]. Aceasta litera se refera la cheltuiala cu ... (vezi toată discuția)
Diurna externa SLDTimisoara SLDTimisoara Buna ziua,avem 2 intrebari: 1.La o diurna externa de 35E /zi ,ce contributii i se retin salariatului? 2.Ni s-a aprobat diurna de 35E/zi cu data de ... (vezi toată discuția)