Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea

sunt nascut pe data de 20 04 1954 si am 28 ani vechime in munca 9 ani grupa 1 si 6 grupa 2 vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat sau de drept
La pensie limita de virsta puteti iesi in 2014 in luna februarie.
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in grupe superioare de de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (65 - 3 = 62 ani) dar numai daca aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 35 de ani;
- se adauga la stagiul complet de cotizare 6 ani (28 + 6 = 34 ani).

3. - Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in aprilie 2019.
- Daca intre timp mai cotizati 1 an la pensie puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani, in aprilie 2016.

4. Puteti solicita pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in aprilie 2014, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 35 de ani.