avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea

sunt nascut pe data de 20 04 1954 si am 28 ani vechime in munca 9 ani grupa 1 si 6 grupa 2 vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat sau de drept
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:10, 29 Noiembrie 2012
La pensie limita de virsta puteti iesi in 2014 in luna februarie.
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in grupe superioare de de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (65 - 3 = 62 ani) dar numai daca aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 35 de ani;
- se adauga la stagiul complet de cotizare 6 ani (28 + 6 = 34 ani).

3. - Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in aprilie 2019.
- Daca intre timp mai cotizati 1 an la pensie puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani, in aprilie 2016.

4. Puteti solicita pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in aprilie 2014, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 35 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)
Varsta iesire la pensie gavriluta gavriluta Buna ziua.Pentru un barbat care este nascut pe 13.10.1954 si care are peste 35 ani vechime, stagiul complet de cotizare si care are lucrati 7 ani si 6 luni in ... (vezi toată discuția)
Nascut in iulie 1954, 36 de ani vechime din care 17 ani grupa a ii-a, 8 ani conditii speciale. cand beneficiez de pensie pentru limita de varsta? Ioana.Gheorghe Ioana.Gheorghe Buna ziua! Sotul meu este nascut in iulie 1954 si are 36 de ani vechime in campul muncii din care 17 ani grupa a II-a si 8 ani grupa speciala. Cand poate ... (vezi toată discuția)