Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... infiintare poprire la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

infiintare poprire la mostenire

O persoana fizica este dat la executare pentru un imprumut contractat la o institutie financiara. persoana nu are loc de munca (nici girantii), dar in curand au murit ambii parinti de la care va mosteni 1/2 parte dintr-un imobil. Institutia creditoare poate sa puna secestru pe acest bun, sau poate cere inceperea procedurii de mostenire ?
Va multumesc !
Sechestrul asigurător este opozabil doar prin înscrierea în CF. Iar înscrierea în CF se poate face doar împotriva proprietarului tabular.
Multumesc pentru raspuns,

se pot face demersuri din partea institutiei de credit pentru a incepe procedura succesiunii ?