avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare en gross sau en detail
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare en gross sau en detail

Poate o S.C. sa vanda en gross sau endetail la persoane fizice?
Si daca nu va rog sa-mi spuneti legea sau ordonanta care reglementeaza acest fapt.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 18:14, 6 Februarie 2009
1. En detail persoanelor fizice vinde orice societate comerciala, pentru dumnezeu! Probabil doriti sa intrebati altceva sau nu ati detaliat!
2. Ati deschis trei topicuri cu acelasi subiect, ceea ce contravine Regulamentului de postare.
Ultima modificare: Marți, 3 Februarie 2009
Gabriela Pintea, Consilier juridic
poate sa vanda in ambele feluri. numai ca trebuie sa tina gestiuni separate pentru fiecare din aceste 2 modalitati de comert. si mai trebuie ca aceste doua modalitati de comercializare sa fie cuprinse in statutul societatii: "coert en gros cu...." si comert en detail cu... "
S.C. este un abator de pasari si din cate am inteles de la sefii mei a venit Garda Financiara si li s-a spus ca nu au voie sa vanda cu factura la persoane fizice si nici la salariati en detail pe baza de factura.
Aceasta este problema , dar nu m-am exprimat eu bine si as vrea sa stiu daca puteti sa ma ajutati cu legea care interzice acest lucru.
Va multumesc.
S.C. este un abator de pasari si din cate am inteles de la sefii mei a venit Garda Financiara si li s-a spus ca nu au voie sa vanda cu factura la persoane fizice si nici la salariati en detail pe baza de factura.
Aceasta este problema , dar nu m-am exprimat eu bine si as vrea sa stiu daca puteti sa ma ajutati cu legea care interzice acest lucru.
Va multumesc
Este vorba de OUG nr. 28/ 1999, complectata de ordonanta nr. 47 din 28 august 2007 care prevede obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale?
Deci nu putem vinde la pers. fizice numai pe baza de factura,ci avem nevoie si de bon de la casa de marcat?
Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Comert cu amanuntu si en-gross in aceasi locatie nico75 nico75 Buna ziua! Am avut control de la politia locala din oras, iar problema a fost ca vindem atat pe factura cat si pe bon fiscal din aceiasi locatie. Evidenta se ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat la vanzare cu ridicata adrycrys adrycrys Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o mica problema: suntem societate comerciala cu vanzarea cu ridicata (nu cu amanuntul) si dorim sa vindem si persoanelor ... (vezi toată discuția)
Gestiune en gross ContSters232561 ContSters232561 buna ziua! vrem sa deschidem un depozit en gross unde se vinde pe baza de factura si chitanta la persoanele juridice dar vrem sa vindem din aceeasi gestiune si ... (vezi toată discuția)