avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

daca am varsta de 55 ani dintre care 38 ani efectiv lucrati, 10 ani gradul 1 si 15 gradul 3, pot beneficia de pensie anticipata fara penalizare?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:34, 4 Decembrie 2012
-Daca este vorba de o femeie,precizati:luna si anul nasterii.
Postand 10 ani in grupa I-a si 15 in grupa a III-a ati pus sub sermnul intrebarii cei 38 de ani efectiv lucrati.
Precizati anii efectiv lucrati,din care in grupa I-a,eventual procentul.
sunt barbat si am lucrat 38 ani , grupa 1 - 10 ani.
Conditiile pentru pensie anticipata fara penalizare sunt:
-Varsta 60 de ani.
-Stagiu total de cotizare 43 de ani,fara stagiu asimilat.

Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani(6 luni la 1 an).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie deeaalexmishu deeaalexmishu Buna ziua ! Soacra mea este nascuta in 1957 , lucreaza de 38 de anii la aceeasi insitutie + 5 ani de grupa II . La cati ani poate iesii la pensie ?? Si ... (vezi toată discuția)
Despre varsta si data pensionararii nick100 nick100 Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 38 de ani din care 20 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate ... (vezi toată discuția)
Pensie alezy alezy Bun ziua As dori sa stiu si eu la ce varsta indeplinesc conditiile de pensionare; Sun bărbat, născut la 04/08/1959 - pana in prezent am 38 ani lucrați - ... (vezi toată discuția)