Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

daca am varsta de 55 ani dintre care 38 ani efectiv lucrati, 10 ani gradul 1 si 15 gradul 3, pot beneficia de pensie anticipata fara penalizare?
-Daca este vorba de o femeie,precizati:luna si anul nasterii.
Postand 10 ani in grupa I-a si 15 in grupa a III-a ati pus sub sermnul intrebarii cei 38 de ani efectiv lucrati.
Precizati anii efectiv lucrati,din care in grupa I-a,eventual procentul.
sunt barbat si am lucrat 38 ani , grupa 1 - 10 ani.
Conditiile pentru pensie anticipata fara penalizare sunt:
-Varsta 60 de ani.
-Stagiu total de cotizare 43 de ani,fara stagiu asimilat.

Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani(6 luni la 1 an).