Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de management
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de management

Buna!
As vrea sa stiu care sunt avantajele unui SRL (daca sunt), daca ar renunta la CIM-ul directorului si ar incheia cu acesta un contract de management?
Mersi!
nu ar mai plati contributiile datorate statului
Contractul de management inseamna ca societatea ii plateste venitul brut (in cazul in care nu se opteaza pentru retinerea la sursa a impozitului pe venit). Cu toate astea, managerul plateste impozit pe venit 16% si CASS (sanatate) de 5,5%.
Esti sigura de asta? Pe ce te bazezi?
Mersi!
Da, sunt sigura. Sursele ar fi codul fiscal, legea 19/200 si legea 95/2006. Revin cu exemple concrete.
ContSters20980, utilizator