avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... control psihologic soferi
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

control psihologic soferi

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca un sofer care conduce masina instituiei este obligat la control psihologic anual.?
In ce baza legala se cere acest control pentru eliberarea fisei de aptitudine?

Cu multumiri anticipate.
Cel mai recent răspuns: inspectorSSM , utilizator 01:18, 5 Decembrie 2012
cred ca depinde de anumite situati 1 daca este angajat pe post de sofer fisa postului impune acest lucru 2 categoria c,e,d etc trebuie vizita medicala anuala si vizita psiologica din 4 in 4 sau din 5 in 5 ani banuiesc ca la c,e va referiti mai este nevoie de atestate totul depinde de tonaj iar daca este cu b si nu este angajat ca sofer nu cred ca are nevoie de v.medicala si pshiologic posibil sa ma insel cred ca sint consultanti mai documentati decit mine eu sint un simplu utilizator care mai se baga in seama fara sa fie solicitat o zi buna
Puteti accesa aici pentru lamuriri:
www.avocatnet.ro/content/for...
HOTARARE nr. 355 din 11 aprilie 2007 actualizata privind supravegherea sanatatii lucratorilor

Fisa 140. Personal care în cadrul activitatii profesionale conduce utilaje, vehicule de transport intrauzinal si/sau masina institutiei
Examen medical la angajare:
- examen clinic general (atentie: acuitate vizuala si auditiva, probe neurologice, etilism cronic)
- examen psihologic
- testarea acuitatii vizuale, camp vizual, vedere cromatica
- probe vestibulare, probe de echilibru
- audiograma
- ECG
- glicemie
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual (atentie: acuitate vizuala si auditiva, probe neurologice, etilism cronic)
- examen psihologic
- testarea acuitatii vizuale, camp vizual, vedere cromatica - anual
- probe vestibulare, probe de echilibru - anual - audiograma - anual
- ECG - anual
- glicemie - anual
Contraindicatii:
- tulburari psihice de orice natura
- scaderea acuitatii vizuale sub 0,3 la ambii ochi, fara corectie
- hemeralopie
- surditate bilaterala
- epilepsie
- diabet zaharat decompensat
- etilism cronic
- tulburari neurologice severe
- afectiuni cardiovasculare (aritmie severa, HTA forma maligna, angina de repaus, insuficienta cardiaca, bloc complet de ramura stanga)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testul psihologic valentinmitrachee valentinmitrachee Buna ziua! Pentru angajatii care conduc masina institutiei este obligatoriu sa faca testul psihologic? Mentionam ca acestia nu sunt incadrati cu funcția de ... (vezi toată discuția)
Aviz medical ptr conducator auto pe masina de 3.5 to gina2010 gina2010 Buna ziua, pentru un conducator auto transport marfa pe masina de 3.5 to este obligatoriu, pe langa avizul psihologic si cel medical? Multumesc (vezi toată discuția)
Angajare crocolina3 crocolina3 Buna seara, Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo lege(sau orice alt act normativ) care sa reglementeze sau sa ingradeasca angajarea soferilor ... (vezi toată discuția)