Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casa de marcat

salutare. citisem parca acum cateva luni ca nu ar mai fi obligatoriu acel registru special cu banii angajatului care utilizeaza casa de marcat si nici la sfarsitul zilei cheia z ( incasarile). am dreptate? de cand sunt valabile aceste lucruri si unde le-as gasi?
Prevederea cu declararea numerarului angajaţilor la serviciu, în registrul special, era prevăzută de OUG nr. 28/1999, republicată în 2005 şi modificată în 2007. Culmea legislaţiei româneşti a fost îndeplinită la capitolul sacţiuni. Dacă angajaţii nu treceau sumele de bani în registrul special, atunci societatea care utiliza casă de marcat primea o amendă grasă din partea Fiscului sau a Gărzii Financiare. „Amenda pentru necompletarea registrului special care devenise obligatoriu era cuprinsă între 8.000 şi 40.000 de lei.
Legea privind modificarea OUG nr. 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale“. Legea spune că exact articolul referitor la evidenţa banilor salariaţilor (art. 4, alin. 6) din OUG nr. 28/1999, reactualizată prin OUG nr. 47/2007, se abrogă.
in concluzie, nu mai este obligtoriu acel registru. nu risc nimic de la garda financiara? stiti si de la ce data s-a abrogat?
15 noiembrie 2008
merci.