Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inscriere pe factura pt. PFA CNP in loc de CUI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inscriere pe factura pt. PFA CNP in loc de CUI

Care sunt consecintele pentru o societate comerciala care a emis facturi de livrare marfa pentru un PFA si a inscris la cumparator CNP-ul in loc de CUI PFA?
PFA-ul e platitor de TVA? Dar Dvs., ca societate comerciala?

Cand ati emis factura? Corectati daca puteti toate exemplarele facturii respective. Langa CNP, inscrieti si CUI.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
SC-ul este platitor de TVA. PFA-ul nu stiu exact. Facturile au fost emise din 2010 pana in prezent. As vrea sa va intreb daca emiterea de facturi catre PFA cu inscrierea CNP in loc de CUI nu poate fi interpretata ca o livrare catre o persoana fizica, fiind necesara astfel utilizarea casei de marcat si emiterea bonului fiscal. Mentionez ca facturile au fost incasate cu chitanta.
In primul rand trebuie sa verificati daca PFA-ul este platitor de TVA. Pentru ca daca acesta este, Dvs. nu ati declarat in declaratia informativa 394 sumele respective.

Este corect cum ati procedat prin incasarea cu chitanta. Ramane in discutie problema facturilor emise.