Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere avocat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere avocat

Reaclamantul a venit cu avocatul la o sedinta ai caror membri sunt martori in plangerea acestuia,unde a dezbatut cazul si m-a pus intr-o lumina proasta in fata colegilor.Unde se incadreaza fapta?Abuz in serviciu?Incercare de influientare martori?Am adus la cunostinta org de urm penala,dar a trimis plangerea la barou.Era competenta lui sa decida ca nu este o fapta penala?Sau trebuia sa o trimita la Parchetul de pe langa Curtea de Apel sa faca verificari?Unde ma plang?Pot fi acuzat de denunt calomnios daca fac o plangere la parchet?
S-a inteles cu totul altceva din mesajul initial.
Cel mai bine asteptati raspunsul Baroului cu privire la sesizarea facuta, este putin probabil sa contituie abatere disciplinara, dar ramane de vazut.
Pe plan penal nu aveti ce plangere sa faceti, doarece aceasta fapta nu se incadreaza la nicio infractiune si mai este problema ca avocatul, din cate inteleg, nu a spus ceva neadevarat.

Daca acuzatiile facute de avocat sunt cu totul neadevarate si ca urmare a acestora dvs. ati suportat anumite consecinte (ex: ati fost concediat) si vi s-a produs un prejudiciu material il puteti actiona in instanta civila pentru daune, dar sansele sunt minime.

Daca actioneaza in limitele contractului incheiat cu clientul sau, avocatul nu raspunde penal pentru sustinerile facute oral , dacă aceste susţineri sunt în legătură cu apărarea şi sunt necesare stabilirii adevărului.
Repet,faza procesuala este de urmarire penala in curs de desfasurare.Deci la acea ora nu avea dreptul sa emita judecati personale intr-o sedinta privata.Sustinerile orale se fac in cadru legal.Nu scoti dosarul din mapa si incepi sa-ti dai cu parerea in public decat daca ai un interes sa manipulezi ,eventuali martori care nu au fost inca audiati.Nu avea el competenta sa decida ce este adevarat si ce nu.Deci intentie de a
influenta martorii si abuz in serviciu.
wiki38, utilizator
1. Avocatii nu au calitatea de functionari pentru a putea raspunde pentru infractiunile de abuz in serviciu. Numai persoanele care au calitatea de functionari pot savarsi aceasta infractiune.
2. Infractiunea de influentare a martorilor nu exista.
3. Exista doar "instigare la marturie mincinoasa", ceea ce nu este cazul, avocatul nu s-a dus la fiecare martor in parte si a incercat sa il convinga sa depuna o marturie mincinoasa si mai exista infractiunea de "incercare de a determina marturia mincinoasa" care se savarseste numai prin constrangere ori corupere, si din nou nu este cazul, avocatul nu a amenintat niciun martor pt a il constrange sa depuna o marturie mincinoasa si nici nu a oferit vreun bun martorilor pe a ii corupe.
Dupa cum spuneam, in speta nu s-a savarsit nicio infractiune.
ContSters178374, utilizator
Avocatul mentionat de dvs. nu se poate incadra la infractiunea de abuz in serviciu, deoarece nu are calitate de functionar public.

Cod penal Art. 246 Abuzul în serviciu contra intereselor persoanelor
Fapta funcţionarului public, care, în exerciţiul atribuţiilor sale de serviciu, cu ştiinţă, nu îndeplineşte un act ori îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o vătămare intereselor legale ale unei persoane se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

In alta ordine de idei sa stiti ca pot sa imi mandatez avocatul sa imi ridice diploma de licenta de la facultate si in acest scop el poate sa "pledeze" cum considera el mai bine ca sa o si obtina.

Va inteleg supararea cat si atitudinea, dar va fi foarte greu de dovedit ca pledoaria avocatului a avut un efect vadit intimidant, pentru a corupe persoanele aflate in respectiva sedinta (martori) si ca scopul lui a fost ca sa le influenteze declaratiile viitoare.
Pentru ca infractiunea sa existe, trebuiesc intrunite elementele constitutive ale infractiunii, iar avocatul in caz de plangere penala se poate apara foarte usor, pentru ca nu el decide sau nu asupra vinovatiei dvs.(asa cum ati spus mai sus) ci doar apara interesele clientului, bineinteles in limitele mandatului si ale legii.

Art. 261- Încercarea de a determina mărturia mincinoasă
Încercarea de a determina o persoană prin constrângere ori corupere să dea declaraţii mincinoase într-o cauză penală, civilă, disciplinară sau în orice altă cauză în care se ascultă martori, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Dispoziţiile din alineatul precedent se aplică şi în cazul în care fapta este săvârşită faţă de un expert sau de un interpret.

Nu va pot incuraja sa intreprindeti un demers care ar putea sa se intoarca impotriva dvs., tocmai pentru ca nu ati avea sanse sa obtineti ceva care sa va ajute.
Nu ma intelegeti gresit si nici nu ma acuzati de partizanat in favoarea avocatului, dar daca tot ati intrat pe avocatnet pentru o solutie in speta respectiva, suntem datori sa va spunem, in concret, ce se poate face si ce nu.

Later edit: Multumesc pentru atentionare dna. olimpia_ilie
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator