Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere avocat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere avocat

Reaclamantul a venit cu avocatul la o sedinta ai caror membri sunt martori in plangerea acestuia,unde a dezbatut cazul si m-a pus intr-o lumina proasta in fata colegilor.Unde se incadreaza fapta?Abuz in serviciu?Incercare de influientare martori?Am adus la cunostinta org de urm penala,dar a trimis plangerea la barou.Era competenta lui sa decida ca nu este o fapta penala?Sau trebuia sa o trimita la Parchetul de pe langa Curtea de Apel sa faca verificari?Unde ma plang?Pot fi acuzat de denunt calomnios daca fac o plangere la parchet?
Art 272 este un articol din Noul Cod penal care nu a intrat inca in vigoare. Codul penal actual nu prevede aceasta infractiune, sau mai bine zis o prevede sub o alta denumire si cu o forma usor schimbata.