avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere avocat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere avocat

Reaclamantul a venit cu avocatul la o sedinta ai caror membri sunt martori in plangerea acestuia,unde a dezbatut cazul si m-a pus intr-o lumina proasta in fata colegilor.Unde se incadreaza fapta?Abuz in serviciu?Incercare de influientare martori?Am adus la cunostinta org de urm penala,dar a trimis plangerea la barou.Era competenta lui sa decida ca nu este o fapta penala?Sau trebuia sa o trimita la Parchetul de pe langa Curtea de Apel sa faca verificari?Unde ma plang?Pot fi acuzat de denunt calomnios daca fac o plangere la parchet?
Cel mai recent răspuns: ContSters178374 , utilizator 12:58, 5 Decembrie 2012
Art 272 este un articol din Noul Cod penal care nu a intrat inca in vigoare. Codul penal actual nu prevede aceasta infractiune, sau mai bine zis o prevede sub o alta denumire si cu o forma usor schimbata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aducerea de martori mincinosi xuser xuser Marturia mincinoasa stiu ca se pedepseste de la 1 la 5 ani de inchisoare... Dar se poate pedepsi propunerea facuta cuiva sa vina de martor mincinos? Sau ... (vezi toată discuția)
Declaratii false si martori mincinosi - procedura plangere catacata2011 catacata2011 Buna seara! Am si eu o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv, este vorba de martori care au mintit in instanta si pot face dovada. Care sunt pasii care ... (vezi toată discuția)
Este o faptă penală dacă un funcționar public emite un document oficial în care relatează în mod fals realitatea? Cretu Jan Marian Cretu Jan Marian Este o faptă penală dacă un funcționar public emite un document oficial în care relatează în mod fals realitatea? -Cine se face vinovat, funcționarul ... (vezi toată discuția)