avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva- rambursare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva- rambursare

impotriva raportului de inspectie fiscala prin care, practic, se respinge cererea mea de rambursare am vreo cale de atac?
urmez regulile de la contenciosul fiscal? este raportul de inspectie fiscala act administrativ fiscal 'suficient' sau organele trebuie sa emita si o decizie de respingere a cererii mele de rambursare?
e prima mea astfel de spetza
Cel mai recent răspuns: ContSters267790 , utilizator 20:17, 7 Martie 2013
Trebuie sa primiti o decizie de rambursare insotita de raportul de inspectie fiscala.
Aveti posibilitatea sa la contestati in termen de 30 de zile de la data comunicarii la organul fiscal emitent.
multumesc!
mi-au admis contestatia impotriva deciziei de respingere a cererii de rambursare tva..
doar ca imi spune in continut ca o sa emita alta cu aceeasi motivare...Ce inseamna asta??
am vazut azi raspunsul admiterii vererii mele

admiterea are la baza lipsa de procedura ( invitatie viciata ) la completarea doc justificatife la inspectia fiscala...

o luam de la capat:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate cere (la solicitarea contribuabilului) refacerea sau ... ozicon ozicon Se poate cere (la solicitarea contribuabilului) refacerea sau reverificarea inspectiei fiscale, dupa solutionarea deciziei de solutionare a contestatiei ... (vezi toată discuția)
Termen contestatie impotriva refuzului de a emite un act administrativ fiscal sabinna sabinna Am facut la Directia Generala de Administrare a marilor contribuabili mai multe solicitari de restituire de accize conform Codului Fiscal. Au trecut mai mult ... (vezi toată discuția)
Suspendare executare act administrativ fiscal Ovidiu Pop Ovidiu Pop buna ziua sunt in perioada unui control fiscal si astept din clipa in clipa sa mi se emita decizia de impunere prin care statul ma va obliga la o suma foarte ... (vezi toată discuția)