Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... depasire stagiu minim cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

depasire stagiu minim cotizare

Buna seara,
ma intereseaza sa stiu daca se adauga procent suplimentar la calcul pensie pentru limita de varsta,care sa fie in functie de anii cu care s-a depasit stagiul complet de cotizare.
Va multumesc anticipat!
Nu se adauga nici un procent suplimentar, dar punctajul creste datorita veniturilor realizate in anii care depasesc stagiul complet.
De exemplu, pentru 40 de stagiu, se aduna punctajele anuale, iar rezultatul se imparte la 35
de ani, cat este stagiul complet pentru un barbat nascut din ianuarie 1950.

1. Punctajul lunar
ART. 96
(2) Punctajul lunar se calculează prin raportarea câştigului salarial brut/solda brută sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contribuţiei de asigurări sociale, la câştigul salarial mediu brut din luna respectivă, comunicat de Institutul Naţional de Statistică.

2. Punctajul anual
ART. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determină prin împărţirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate în anul calendaristic respectiv.

3. Punctajul mediu anual
ART. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determină prin împărţirea numărului de puncte rezultat din însumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numărul de ani corespunzător stagiului complet de cotizare, prevăzut în anexa nr. 5 sau, după caz, anexa nr. 6.

4. Cuantum pensie
ART. 94
(1) Cuantumul pensiei se determină prin înmulţirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie.
"Legea 263/2010,Art. 99. – (1) Pentru asiguraţii care au realizat stagiul minim de
cotizare şi care contribuie la sistemul public de pensii după împlinirea
vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5, punctajul lunar
realizat în perioada respectivă se majorează cu 0,5%." Pentru depasirea stagiului complet de cotizare nu se adauga nimic,pensia creste prin obtinerea unui numar mai mare de puncte realizate.