Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Export intr-un stat Non UE, regimul TVA-ului
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Export intr-un stat Non UE, regimul TVA-ului

Buna ziua,

Firma noastra a realizat un import de marfa dintr-un stat NON UE pentru care am platit deja TVA-ul. Urmeaza in zilele urmatoare sa exportam aceasta marfa intr-un alt stat NON UE.

Ne putem recupera TVA-ul platit? Daca da, in D300 la ce linie se trece suma ce o cerem a fi rambursata?
Tva-ul achitat in vama se inreg in corespondenta cu ct 4426, avind drept de deducere al acestuia. Se inreg in decontul de tva la rindul 22.

Tva-ul achitat in vama nu se restituie in nici un caz (nici in cazul in care marfa este ulterior exportata), va exercitati numai dreptul de deducere al acestuia asa cum faceti si cu tva-ul aferent celorlalte achizitii.

Daca pe total perioada fiscala (luna, trimestru) va rezulta tva de rambursat (rind 33 al decl 300) mai mare de 5000 lei bifati casuta "Da" la intrebarea "Solicitati rambursarea soldului sumei negative a TVA", caz in care vi se ramburseaza tva-ul prin procedurile existente.
t.simona, utilizator
Am inteles. O singura intrebare am la dvs. Ce nota contabila se va face in acest caz (ex. factura fara tva este 100 usd), ma intereseaza in special 4426.