Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... control judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

control judiciar

ce este"controlul judiciar"?
o modalitate de executare a pedepsei?
Nu este o forma de executare a pedepsei, ci in tot cursul procesului penal, învinuitul sau inculpatul arestat preventiv poate cere punerea sa în libertate provizorie, sub control judiciar sau pe cautiune.

Liberarea provizorie sub control judiciar
ART. 160^2*
Conditiile liberării
(1) Liberarea provizorie sub control judiciar se poate acorda în cazul infractiunilor săvârsite din culpă, precum si în cazul infractiunilor intentionate pentru care legea prevede pedeapsa închisorii ce nu depăseste 18 ani.
(2) Liberarea provizorie sub control judiciar nu se acordă în cazul în care există date din care
rezultă necesitatea de a-l împiedica pe învinuit sau inculpat să săvârsească alte infractiuni sau că acesta va încerca să zădărnicească aflarea adevărului prin influentarea unor părti, martori sau experti, alterarea ori distrugerea mijloacelor de probă sau prin alte asemenea fapte.
(3) Pe timpul liberării provizorii învinuitul sau inculpatul este obligat să respecte următoarele
obligatii:
a) să nu depăsească limita teritorială fixată decât în conditiile stabilite de instantă;
b) să se prezinte la organul de urmărire penală sau, după caz, la instanta de judecată ori de câte ori este chemat;
c) să se prezinte la organul de politie desemnat cu supravegherea de instantă, conform
programului de supraveghere întocmit de organul de politie sau ori de câte ori este chemat;
d) să nu îsi schimbe locuinta fără încuviintarea instantei care a dispus măsura;
e) să nu detină, să nu folosească si să nu poarte nicio categorie de arme.
(3^1) Organul judiciar care a dispus măsura poate impune învinuitului sau inculpatului ca pe
timpul liberării provizorii să respecte una sau mai multe dintre următoarele obligatii:
a) să poarte permanent un sistem electronic de supraveghere;
b) să nu se deplaseze la anumite spectacole sportive ori culturale sau în orice alte locuri stabilite;
c) să nu se apropie de persoana vătămată, membrii familiei acesteia, persoana împreună cu care a comis fapta, martori, experti ori alte persoane, stabilite de instantă, si să nu comunice cu acestea direct sau indirect;
d) să nu conducă niciun vehicul sau anumite vehicule stabilite;
e) să nu se afle în locuinÑa persoanei vătămate;
f) să nu exercite profesia, meseria sau să nu desfăsoare activitatea în exercitarea căreia a săvârsit fapta.
(3^2) În cuprinsul încheierii sunt mentionate expres obligatiile pe care învinuitul sau inculpatul trebuie să le respecte si se atrage atentia acestuia că, în caz de încălcare cu rea-credintă a obligatiilor care îi revin, se va lua fată de acesta măsura arestării preventive.
(4) Dispozitiile art. 145 alin. 2^1 se aplică în mod corespunzător.
Nu este modalitate de executare a pedepsei.
In caz de condamnare definitiva nu exista liberare sub control judiciar.
In cazul dvs. este exclus.