avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conflict
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conflict

nu stiu daca subiectul apartine de aceasta sectiune, dar vreau sa ma ajute cineva cu o problema :love2:
Am un teren care este traversat de o conducta de gaz si nu pot sa construiesc nimic pe acest teren.Ce-i de facut?Care ar putea fi solutia?Pot sa cer despagubiri companiei de gaz? Pot sa vand terenul?Cu cine sa "lupt" si in ce directie?.............................
Cel mai recent răspuns: Oana Istina , Consilier juridic 09:26, 4 Februarie 2009
puteti sa-l vindeti cu un pret mai mic iar cumparatorul pe banii lui sa devieze tzeava ca sa poata construi
dar d-voastra de unde stiti de existenta conductei de gaz care trece pe terenul dumneavoastra si ca nu puteti construi pe acest teren?
:D cum e posibil asa ceva. Cum sa deviezi tevile de gaz dupa bunul tau plac?
va dati seama ca alea sunt puse acolo conform unui plan
intrebare? de ce ati cumparat un teren cu tevi de gaze sub el?
in al doilea rand doar nu e plin de tevi tot terenul ci doar cateva tevi
in al treilea rend normal ca puteti construii ca dor nu aveti acolo 300,400,500 sau cat o fi de m patrati de tevi, cai care isi fac case si isi trag gaz nu au conducte de tevi si sub pamant?
si in final cine v-a zis ca nu puteti construii?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren cu vicii ascunse Daniel_2015 Daniel_2015 Buna ziua In anul 2014 am vandut doua parcele de teren intravilan iar recent s-a dovedit ca pe sub ele trece o teava de gaze, care anuleaza posibilitatea ... (vezi toată discuția)
Am un imobil de vânzare, care este traversat subteran de o conductă ... szmary59 szmary59 Am un imobil de vânzare, care este traversat subteran de o conductă de gaz. La suprafață terenul (39 de arii) ar fi ideal pentru construcții, dar aș vrea ... (vezi toată discuția)
Societate de gaz incalca proprietatile ionutlir75 ionutlir75 Buna, Am o problema cu Transgaz, am un teren de 9600 mp, in afara Bucurestiului la 25 km, Agentia de transport a gazului prin conducte in Romania a facut un ... (vezi toată discuția)