Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM in REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM in REVISAL

Buna ziua , am o nelamuire si va rog sa ma ajutati .Unui angajat ii inceteaza contractul de drep art 56 lit i in data de 09.10. (ultima zi de lucru) care este vineri, daca in Revisal la data incetarii trec 10.10 ( sambata) iar pe decizie trec tot 10.10 este gresit?
Multumesc
09.10 este data cand ii incetati contractul in Revisal .Este data cand inceteaza de drept contractul.
Art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
....

In speta, incetarea c.i.m. va avea loc la data de 09.10.2015 si nu in data de 10.10.2015.
Multumesc pentru raspunsuri dar daca il incetez cu 9.10 atunci el va avea vechime pana in 8.10 si in 9.10 nu va mai fi angajat in cadrul societatii si pe decizie de desfacere a cim care incepe cu ,,incepand cu data de 9.10 contractul individual de munca al..........se desface,, dar el in 9.10 lucreaza .Sper ca m am facut inteleasa .Va rog sa ma ajutati