Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriptia executarii
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriptia executarii

In cat timp de la pronuntarea unei decizii definitive si irevocabile se poate proceda la punerea ei in executare?
Ca sa se poata proceda la punerea in executare a unei hotarari este initial necesar investirea cu formula a hotararii,ulterior incuviintarea executarii silite,care necesita un timp faptic conditioonat de bagajul de activitate al instantei si de alti factori independenti de vointa partilor
???? M-ai făcut praf! Atunci sa reformulez: In cat timp... se poate cere încuviințarea executării silite?
~ Conținut șters la cerere ~
avand in vedere si titlul cred ca utilizatrul doreste sa cunoasca daca mai este in termenul de a cere incuvintarea executarii silite... functe de obiectul cererii termenul de prescriptie este relativ.. de exemplu pe obligatia de a face si de a da se prescrie in termen de 3 ani
ati inteles corect, este vb de obligatie financiara, deci am inteles ca 3 ani de la data deciziei, nu?