Forum Discuţii juridice Executare silită incuviintarea executarii silite
Discuție deschisă în Executare silită

incuviintarea executarii silite

Executorul trebuie sa ceara in prezent incuvintarea executarii silite la instanta, parca era abrogata o astfel de prevedere?..
Termenul de introducere a cererii privind executarea silita in ce termen se prescrie?
s-a revenit la procedura veche, in care se cere mai intai incuviintarea executarii silite. cred ca articolul prin care s-a abrogat aceasta necesitate a fost declarat neconstitutional, motiv pt care se aplica din onu vechea reglementare.
cererea de incepere a executarii silite se prescrie in 3 ani. discutia este de cand incepe sa curga acest termen. in cazul titlurilor executorii care nu sunt hotarari judecatoresti (cecuri, B.O., contracte autentice, etc.), termenul curge de la scadenta debitului. In cazul hotararilor judecatoresti, chiar ma intreb daca acest termen incepe sa curga de la data ramanerii definitive (cum inclin sa cred) sau de la data ramanerii irevocabile.
din moment ce poate fi pusa in executare de la ramanerea definitiva, logic este ca termenul de prescriptie sa curga de la aceasta data.
Hotararea data de instanta o trimiteti executorului insotita de cere iar executorul se adreseaza instantei conf.art.373.1 C.pr.civ.numai dupa aceea trece la executare .
Despre executari silite art.371 c.pr.civ. la art.580.5 c.pr.civ.
dorinv a scris:

Executorul trebuie sa ceara in prezent incuvintarea executarii silite la instanta, parca era abrogata o astfel de prevedere?..
Termenul de introducere a cererii privind executarea silita in ce termen se prescrie?

1. Guvernul a modificat Codul de procedura civila, prin ordonanta de urgenta nr. 42/2009, ca urmare a Deciziei Curtii Constitutionale nr. 458/2009 prin care s-a stabilit ca inceperea executarii silite fara acordul instantei este neconstitutionala.
OUG nr. 42/2009 prevede ca, "cererea de executare silita, insotita de titlul executoriu, se depune la executorul judecatoresc, daca legea nu prevede altfel. Acesta, de indata, va solicita instantei de executare incuviintarea executarii silite, inaintandu-i in copie cererea de executare si titlul respectiv. Asupra cererii de incuviintare, presedintele instantei de executare se pronunta prin incheiere data in camera de consiliu, fara citarea partilor. Incheierea de incuviintare a cererii de executare silita nu este supusa niciunei cai de atac."

2. Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel. In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.
dorinv a scris:

Executorul trebuie sa ceara in prezent incuvintarea executarii silite la instanta, parca era abrogata o astfel de prevedere?..
Termenul de introducere a cererii privind executarea silita in ce termen se prescrie?

S-a revenit la vechea prevedere prin care executorul trebuie sa ceara instantei incuviintarea executarii silite depunand cererea de executare si titlul executoriu.
Termenul este de 3 ani daca legea nu prevede altfel sau de 10 ani in cazul titlurilor emise asupra actiunilor reale imobiliare!B-)
dorinv a scris:

Executorul trebuie sa ceara in prezent incuvintarea executarii silite la instanta, parca era abrogata o astfel de prevedere?..
Termenul de introducere a cererii privind executarea silita in ce termen se prescrie?

Executorul se ocupa de aceste probleme juridice.
Incercati sa gasiti un executor care sa nu fie prea incarcat.