Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Homeoterapie, PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Homeoterapie, PFA

Buna ziua,

Se poate lucra (in Romania) ca terapeut naturist (homeoterapie) , fara diploma de medic?
Lucrez ca asistenta medicala si doresc sa practic si homeopatia ca persoana fizica (PFA).
Stiu ca in Marea Britanie nu este nevoie de absolvirea facultatii de medicina pentru acesta.

Cu stima
sandorjoe, utilizator
Dupa cum reiese din Legea privind organizarea si functionarea activitatilor si practicilor de medicina complementara/alternativa, lege nr. 118/2007, homeopatia poate fi practicata doar in conditiile art.7.

Art. 7
Practicarea acupuncturii, a homeopatiei, a apiterapiei, a fitoterapiei, a chiropracticii si a osteopatiei, a medicinei traditionale orientale este permisa numai medicilor, medicilor dentisti sau, dupa caz, farmacistilor si este reglementata de Ministerul Sanatatii Publice, prin norme.

Poate ca odata cu noua Lege a sanatatii (deocamdata in faza de proiect), vor fi reglementate si profesiile alternative......sa speram.