Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijire copil

Buna seara,
As dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie in cazul urmator:
-am terminat facultatea in 2010
-in februarie 2012 am nascut
-in iulie 2012 mi-am dat examenul de licenta devenind astfel absolventa.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. In cazul dvs. cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt: martie 2011 - februarie 2012.

3. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC nu exista conditia de a fi absolventa sau de a promova examenul de licenta ci numai de a frecventa cursurile de zi ale facultatii.

4. Spuneti ce statut ati avut in cele 12 luni aratate mai sus.