avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori Dividente sif2 moldova
Discuție deschisă în Bursa de valori

Dividente sif2 moldova

Buna seara,si va multumim ca existati.Problema mea este:sint cuponara la sif ,si sint plecata din tara de multi ani de aproximativ 14 ani.In acesti ani nu am ridicat dividentele din motive de departare si de costul transportului pina in tara.Am fost trei ani in urma in tara si am trecut si pe la SIF Moldova,care au vorbit cu mine prin citofon,zicindumi ca cu dividentele noastre platesc pensiile batrinilor.Am auzit ca ar exista o lege,si ca dupa 3 ani statul ne confisca dividenteloe.Va rog daca puteti sa imi explicati aceasta lege,si daca mai am posibilitatea de ami recupera dividentele,neridicate in acesti ani?Multumesc anticipat.#-o
Nu, nu va mai puteti recupera dividendele mai vechi de 3 ani.
Inteleg,dar nu puteti sa imi explicati un pic cum e legea?ca nu o gasesc niciunde.Eu o consider un jaf.Acele cupoane sint proprietate personala.Nu pot sa cred ce aud.
Am sa va redau aici raspunsul primit de un actionar la SIF2 Moldova pe aceasta chestiune:
In ceea ce priveste modul de calcul al termenului de prescriptie aferent dividendelor va comunicam urmatoarele:
In conformitate cu prevederile art. 111 alin. 2 lit. a) si art. 67 din Legea nr. 31/1990 republicata cu ultimele modificari si completari, dreptul la dividend se stabileste prin hotararea AGOA.
Din momentul adoptarii hotararii AGOA de stabilire a dividendului, acesta devine un drept de creanta al actionarului asupra societatii. Acest drept s-a nascut la momentul adoptarii hotararii de catre AGOA.
Ca orice drept de creanta si dreptul la dividende este supus prescriptiei extinctive de 3 ani de la momentul nasterii sale.
Termenul de prescriptie al dreptului actionarului de a incasa dividendul aferent exercitiului financiar 2008 stabilit prin AGOA din 25.04.2009 este 25.04.2012 (25.04.2009 – 25.04.2012).
Toti actionarii care vor solicita plata dividendului aferent anului 2009 pana la data de 25.04.2012 sunt in drept de a solicita si de a primi acest dividend. Dupa aceasta data, plata dividendelor pentru care s-a implinit termenul de prescriptie poate fi efectuata numai in baza unei noi hotarari AGOA.
Va multumesc mult.Dar am inteles ca aceasta lege e pentru persoanele decedate,e valabila si pentru cei plecati in strainatate?ma costa mai mult drumul decit ceea ce trebuie sa ridic de la ei.Pot sa ii actiones in tribunal?Voi avea cistig de cauza?Va multumesc inca o data.
Este valabila pentru toata lumea, vii sau decedati.

Alte discuții în legătură

Locuiesc in spania si as vrea sa-mi vand actiunile. stefan ion1956 stefan ion1956 eu locuiesc in spania de 22 de ani si asi vrea sa imi iau dividentele de la SIF Oltenia si sa vand doua cupoane(almeu si al sotiei)cu ce pret se vind ... (vezi toată discuția)
Actiuni Carmen1234578 Carmen1234578 Părinții mei au 2 certificate de actionari.in 1996 au cumparat 80 de actiuni la societatea Dezrobirea constanta. Mai valoreaza ceva? Le mai putem vinde in ... (vezi toată discuția)
Cuponiada - cadru legal noiklosa noiklosa Buna ziua, As avea nevoie de cadrul legal pe baza caruia s-a efectuat asa-numita cuponiada din 1993 si 1996. In speta, eu eram plecat din Romania in anii ... (vezi toată discuția)