avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Locuiesc in Spania si as vrea sa-mi vand actiunile.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Locuiesc in Spania si as vrea sa-mi vand actiunile.

eu locuiesc in spania de 22 de ani si asi vrea sa imi iau dividentele de la SIF Oltenia si sa vand doua cupoane(almeu si al sotiei)cu ce pret se vind certificatele de 1000 de actiuni si daca le pot vinde direct la SIF Oltenia de aici din spania,multumesc
Ultima modificare: Joi, 23 Martie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:43, 23 Martie 2023
Nu puteți decât când veti putea veni în România. Sa mergeți personal (fiecare proprietar) la o societate de valori mobiliare cu certificatele de actionar si buletinele unde brokerul va va completa actele pentru a va intermedia vânzarea.
Separat, de la ghișeul BCR va puteți prezenta fiecare pentru a ridica dividendele doar pentru ultimii 3 ani, restul neridicat din ceilalti ani mai vechi, pierzandu-i.
Acum de exemplu, se vinde la 1,6950 lei bucata.
Ultima modificare: Joi, 23 Martie 2023
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiuni Carmen1234578 Carmen1234578 Părinții mei au 2 certificate de actionari.in 1996 au cumparat 80 de actiuni la societatea Dezrobirea constanta. Mai valoreaza ceva? Le mai putem vinde in ... (vezi toată discuția)
Dividente sif muntenia silviana13 silviana13 Deoarece pentru anul 2013 SIF Muntenia nu a acordat dividente , in anul 2014 la BCR nu s-a dat si nu se stia nimic despre acest subiect. In anul 2015 , am ... (vezi toată discuția)
Dividente sif2 moldova ContSters274286 ContSters274286 Buna seara,si va multumim ca existati.Problema mea este:sint cuponara la sif ,si sint plecata din tara de multi ani de aproximativ 14 ani.In acesti ani nu am ... (vezi toată discuția)