Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Locuiesc in Spania si as vrea sa-mi vand actiunile.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Locuiesc in Spania si as vrea sa-mi vand actiunile.

eu locuiesc in spania de 22 de ani si asi vrea sa imi iau dividentele de la SIF Oltenia si sa vand doua cupoane(almeu si al sotiei)cu ce pret se vind certificatele de 1000 de actiuni si daca le pot vinde direct la SIF Oltenia de aici din spania,multumesc
george-neagu, moderator
Nu puteți decât când veti putea veni în România. Sa mergeți personal (fiecare proprietar) la o societate de valori mobiliare cu certificatele de actionar si buletinele unde brokerul va va completa actele pentru a va intermedia vânzarea.
Separat, de la ghișeul BCR va puteți prezenta fiecare pentru a ridica dividendele doar pentru ultimii 3 ani, restul neridicat din ceilalti ani mai vechi, pierzandu-i.
Acum de exemplu, se vinde la 1,6950 lei bucata.
george-neagu, moderator