Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rolul Agricol = Rolul Fiscal ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rolul Agricol = Rolul Fiscal ?

Buna ziua,
Imi spune si mie cineva,daca rolul agricol este acelasi lucru cu Rolul Fiscal ?
Care este diferenta dintre aceste denumiri ?
Daca persoana X,are rol agricol pe o suprafata de teren extravilan,aceasta suprafata mai intra la masa succesorala a autorului persoanei x,in caz ca exista si alti mostenitori ?
Dar daca are rol pe o suprafata de teren intravilan,aceasta suprafata mai intra la masa succesorala a autorului sau ?
Dar,daca are rol fiscal ?
Mentionez ca ambele suprafete de teren au apartinut autorului persoanei X,dar exista si alti mostenitori.
Va multumesc.
Rolul agricol asa cum il denumiti dvs.reprezinta pozitia la care este inscris terenul in registrul agricol.Registrul agricol il gasiti in raza primariei unde este amplasat terenul.Rolul fiscal este atribuit in cazul in care terenul este declarat la organele fiscale locale in raza carora se afla situat terenul, pentru impozitare, pe numele proprietarului.Toate terenurile care figureaza in registrul agricol trebuie declarate pentru impozitare.Toate bunurile imobile ale decedatului intra in masa succesorala indiferent ca sunt declarate sau nu la autoritatile locale pentru impozitare, daca detineti acte de proprietate ale acestora.
Va multumesc.Am inteles.O seara buna.