Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pt pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pt pensionare

Am 42 ani si sunt diagnosticat cu boala psihica(tulburare deliranta persistenta,nespecificata F22.9) din 2008.In ultimul an am acumulat113 zile de concediu medical cu 2 spitalizari .In ultima perioada din cauza tratamentului sunt mai mult adormit si nu pot merge la lucru.Sunt agent de paza.Credeti ca ma pot incadra pentru pensionare pe caz de boala? am lucrat 22 de ani cu carte de munca
Medicul de familie va da trimitere la comisia de expertiza medicala. Daca aceasta comisie va incadreaza in grad de invaliditate, atunci puteti intocmi si depune dosarul de pensionare de invaliditate la casa de pensii.
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

5. Pensionarea pentru invaliditate nu mai este conditionata de un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta.