Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate comerciala - aprobare bilant
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate comerciala - aprobare bilant

In ce forma de adunare trebuie constituita societatea pentru aprobarea bilantului?? Adunare generala ordinara sau adunare generala extraordinara? Cu ce majoritate trebuie el aprobat, sau cu cate parti sociale??? :-/

Va multumesc anticipat!!!
Art. 111. - (1) Adunarea generala ordinara se intruneste cel putin o data pe an, in cel mult 5 luni de la incheierea exercitiului financiar.
(2) In afara de dezbaterea altor probleme inscrise la ordinea de zi, adunarea generala este obligata:
a) sa discute, sa aprobe sau sa modifice situatiile financiare anuale, pe baza rapoartelor prezentate de consiliul de administratie, respectiv de directorat si de consiliul de supraveghere, de cenzori sau, dupa caz, de auditorul financiar, si sa fixeze dividendul;
b) sa aleaga si sa revoce membrii consiliului de administratie, respectiv ai consiliului de supraveghere, si cenzorii;
In situatia in care asociatul unic este o firma din Canada, este in regula sa trimimta procesul verbal de aprobare a bilantului prin posta, sa il traduc(autorizat) si sa il legalizez aici ?
Este obligatoriu acest proces verbal de aprobare pentru orice SRL, nu ?

Multumesc.