Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Termen contestatie
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Termen contestatie

Ma puteti ajuta, va rog, cu un raspuns la urmatoarea problema? Este vorba despre un ONG, beneficiar in proiecte cu cofinantare europeana, mai exact POSDRU. Pe unul din proiecte a fost "taiata" o suma de bani (detaliile nu sunt importante). Am depus contestatie la Ministerul Muncii. Am primit raspuns din partea acestora, raspuns prin care ni se comunica faptul ca "taierea" sumei respective a fost justificata.

Intrebarea este urmatoarea: pentru a contesta in instanta raspunsul celor de la Ministerul Muncii exista un termen de 30 de zile? Sau raspunsul lor nu este considerat act administrativ si poate fi contestat in instanta in termen de 6 luni?

Va multumesc anticipat!
Cei care au taiat banii sunt cei de AMPOSDRU, si lor trebuia sa contestati, nu la Ministerul muncii.Contestatia trebuia sa fie adresata lor daca aveati justificarea ca suma taiata nu este corecta.Raspunsul lor se putea contesta in instanta. Pentru lamuriri cititi OUG 66/2011
[ link extern ]
si OUG 64/2009:
www.avocatnet.ro/content/art...
Am inteles, multumesc. Dar ipotetic vorbind, care ar fi termenul limita pentru a contesta, in instanta, raspunsul lor?