Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma offshore - legalitate, impozite, investitii, ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma offshore - legalitate, impozite, investitii, plati

Recent am citit despre firme offshore si am cateva intrebari:

1. Cum poti adunce banii legal in tara?
2. Este legal sa nu platesti impozit in Romania daca nu aduci banii in tara?
3. Cum poti investi legal banii offshore in Romania sau UE?

Multumesc.
Probleme in toate statele lumii apar cand scoti banii din tara.
Cand vrei sa i aduci intr-o tara probabil ca trebuie sa declari la banca (romaneasca in cazul tau) de unde ii ai. Mai departe nu stiu de restrictii ...Nici nu ar trebui sa fie.
ROBERTBLUE81 a scris:

Probleme in toate statele lumii apar cand scoti banii din tara.
Cand vrei sa i aduci intr-o tara probabil ca trebuie sa declari la banca (romaneasca in cazul tau) de unde ii ai. Mai departe nu stiu de restrictii ...Nici nu ar trebui sa fie.

Multumesc. Mai astept raspunsuri.
Din ce am citit (mai mult pe site-uri straine), lucrurile s-ar parea ca stau cam asa:

1. iti inregistrezi societatea intr-un paradis fiscal (Bahamas, statul Delaware - USA, etc.); exista firme specializate pentru asa ceva (ex.: cautare google dupa cuvantul mossfon si dupa ctadvantage) dintre care unele iti ofera din cate stiu cam tot pachetul de servicii (contabilitate, asigura relatia cu institutiile statului respectiv, cu banca, etc.); suma platita este accesibila dar am impresia ca firma offshore poate fi profitabila atunci cand ai o cifra de afaceri mai mare (ex.: > EUR60.000 / luna)

2. societatea offshore va deschide o reprezentanta in Romania astfel incat sa poti angaja personal

3.cred ca in Romania vei mai plati doar somaj, sanatate iar in strainatate vei plati restul impozitelor (dar sume mai mici decat ai fi platit in Romania sau in functie de legile statului unde ai infiintat firma offshore, anumite impozite pot chiar sa nu existe)

4. la infiintarea societatii offshore poti opta in functie de agentul pe care il alegi (si cred ca e recomandat) pentru deschiderea unui cont bancar (cred ca acesta e oricum obligatoriu), anexarea unui card la cont si pentru deschiderea unui cont ebanking (astfel incat poti transfera foarte usor bani din contul offshore in contul reprezentantei din Romania iar din acesta poti achita salarii, somaj si sanatate pt. angajati, etc.)

5. deci, cred ca daca esti obligat sa ai angajati in Romania, nu vei scapa de anumite plati la stat (somaj, sanatate...) si daca vei avea si o cifra de afaceri mica, nu vei castiga mare lucru din impozitele pe care nu le vei mai achita sau le vei achita dar vor fi mai mici ca in tara; in schimb, daca domeniul de activitate iti permite, poti de exemplu sa lucrezi cu freelanceri indieni, chinezi, vietnamezi etc. etc. probabil fara a-i angaja (dar asta tine de legislatia tarii unde ti-ai infiintat societatea offshore);

Si pe mine ma intereseaza subiectul (in teorie pentru moment) dar am impresia ca nu exista persoane cu experienta practica pe aici... S-ar mai putea apela la consiliere (ex.: avocat) dar eu unul m-as abtine tinand cont ca in mare parte consilierea costa bani iar in final ajungi sa iti rezolvi problemele tot singur si sa raspunzi bineinteles pentru orice greseala faci (voita sau nu). Oi fi eu de vina, dar insist sa cred ca e gresit sa platesti pentru....nimic?! :)
ptar, utilizator
o clipa...
"3.cred ca in Romania vei mai plati doar somaj, sanatate iar in strainatate vei plati restul impozitelor (dar sume mai mici decat ai fi platit in Romania sau in functie de legile statului unde ai infiintat firma offshore, anumite impozite pot chiar sa nu existe) "

Cum adica restul impozitelor mai mici ? In caz ca te referi ca exista o conventie de evitare a dublei impuneri, in RO se va plati diferenta intre valoarea impozitului mai mic platit in acel paradis fiscal si RO
Conventiile respective zic clar ca se evita dubla impozitare, nu sustragerea de la plata impozitului dintr o tara.
Dau un exemplu la nimereala : imp pe profit, in cazul de fata, sa zicem ca in bahamas este 10 %. Poti opta sa platesti acolo 10 % si diferenta de 6 % in Ro sau 16 % in Ro. Nu ai voie sa alegi tara unde sa l platesti si gata... ( ca orice om ar alege tara cu fiscalitatea cea mai mica)
Convenţiie pentru evitarea dublei impuneri inseamna ca impozitul platit intr o tara este deductibil in alta tara....
ROBERTBLUE81 a scris:

o clipa...
"3.cred ca in Romania vei mai plati doar somaj, sanatate iar in strainatate vei plati restul impozitelor (dar sume mai mici decat ai fi platit in Romania sau in functie de legile statului unde ai infiintat firma offshore, anumite impozite pot chiar sa nu existe) "

Cum adica restul impozitelor mai mici ? In caz ca te referi ca exista o conventie de evitare a dublei impuneri, in RO se va plati diferenta intre valoarea impozitului mai mic platit in acel paradis fiscal si RO
Conventiile respective zic clar ca se evita dubla impozitare, nu sustragerea de la plata impozitului dintr o tara.
Dau un exemplu la nimereala : imp pe profit, in cazul de fata, sa zicem ca in bahamas este 10 %. Poti opta sa platesti acolo 10 % si diferenta de 6 % in Ro sau 16 % in Ro. Nu ai voie sa alegi tara unde sa l platesti si gata... ( ca orice om ar alege tara cu fiscalitatea cea mai mica)
Convenţiie pentru evitarea dublei impuneri inseamna ca impozitul platit intr o tara este deductibil in alta tara....

Astept si mai multe clipe daca doriti...

Daca stiti atat de multe (si poate si mai multe), probabil ca ar trebui sa cereti permisiunea avocatnet.ro pentru a posta un articol de blog sau puteti deschide un subiect nou chiar aici pe forum? :) Ne-ati mai bucura si pe noi, nestiutorii. Se pare ca mie imi scapa avantajele deschiderii unei societati intr-un paradis fiscal. Ne puteti lamuriti Dvs. care sunt acestea?

Romania are semnate astfel de conventii (de evitare a dublei impozitari) cu toate statele considerate paradisuri fiscale?

Astept cu nerabdare clarificarea avantajelor (si a dezavantejelor) deschiderii unei societati intr-un paradis fiscal ;-)
ptar, utilizator