avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma offshore - legalitate, impozite, investitii, ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma offshore - legalitate, impozite, investitii, plati

Recent am citit despre firme offshore si am cateva intrebari:

1. Cum poti adunce banii legal in tara?
2. Este legal sa nu platesti impozit in Romania daca nu aduci banii in tara?
3. Cum poti investi legal banii offshore in Romania sau UE?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: RTModels , utilizator 15:12, 8 Februarie 2013
Daca dvs ati gasit raspunsul la intrebarea " de ce " il astept si eu. Chiar cu interes. Eu am cautat destul ( in limita timpului disponibil) si nu am gasit (in anul 2011) prea multe avantaje.
Daca cineva a gasit, probabil ca deja face bani multi pe consultanta ( cred)...
Am 2 firme offshore si cate un cont deschis la fiecare. (in HK) Nu le folosesc, vreau sa le vand.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit firma paradis fiscal sebisibiu sebisibiu Intentionez sa infiintez o firma intr-un paradis fiscal (firma offshore). Intrebarea mea: daca platesc impozit in tara respectiva (paradisul fiscal) va mai ... (vezi toată discuția)
Infiintari firme offshore cosminculea cosminculea Ma intereseaza cateva societati serioase care se ocupa de infiintarea de firme offshore. De asemenea ma intereseaza costul infiintarii unei astfel de firme si ... (vezi toată discuția)
Paradisurile fiscale si infiintare firma off-shore Monica Baiceanu Monica Baiceanu Imi poate impartasi cineva din experienta infiintarii unei firme intr-un paradis fiscal, off-shore, sau alte detalii cunoscute? In perioada asta fiscal ... (vezi toată discuția)