Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata CASS pentru salariatii cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata CASS pentru salariatii cu handicap accentuat

Un salariat cu handicap trebuie sa plateasca contributia la sanatate fiindca el este asigurat in urma handicapului de ce sa i se mai retina din salariu aceasta contributie.
Da, trebuie să plătească, asigurarea automată se face doar în cazul persoanelor cu dezabilitati fără venituri. Are totusi scutire de la plata impozitului pe venit.
Alexandru Munteanu, Avocat