avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Termen CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Termen CEDO

Daca ultima hotarare interna a fost luata pe data de 28 iunie 2012, sa inteleg ca pot depune plangere catre CEDO la posta:

1. Pana pe data de 27 decembrie 2012 inclusiv? exclus 28.
2. Pana pe data de 28 decembrie 2012 inclusiv ?
3. Pana pe data de 29 decembrie 2012 inclusiv? deoarece ziua de 28 iunie 2012 nu se ia in considerare?
4. ....
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 07:43, 22 Decembrie 2012
in conformitate cu prevederile art 26 din Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, amendata prin Protocoalele nr. 3, 5 si 8, ratificata de Romania prin Legea nr 30 / 1994,
Curtea nu poate fi sesizata decat dupa epuizarea cailor de recurs interne, asa cum este stabilit conform principiilor de drept international general recunoscute si intr-un termen de 6 luni, incepand cu data deciziei interne definitive.

Termenul de 6 luni se calculeaza de la data pronuntarii ultimei hotarari judecatoresti pronuntate de instanta nationala ( decizia instantei de recurs).
Ultima zi de depunere a plangerii catre CEDO este data de 28.12.2012.
Deci in 28 inclusiv, doar sa ma asigur. Cam cat costa?
Da, inclusiv ....ce sa coste?

p.s.
insa ca sa fiti sigur o puteti trimite inainte ... insa 28.12.2012 este ultima zi de trimitere.
Ultima modificare: Luni, 17 Decembrie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
Posta costa bani.
Va rog sa-mi scuzati insistenta...dar asa e omul cand ii pasa enorm de ale lui.

Alte discuții în legătură

Plângere la cedo etelkapalffy etelkapalffy Bună ziua, Mă numesc Etelka Palffy,sunt din Târgu Mureş. Cu deosebit respect mă adresez Domniilor voastre cu următoarea întrebare:din iunie 2005 ... (vezi toată discuția)
Cerere admisibila in principiu? geo-vem geo-vem Dacă am primit codul de bare si scrisoarea de confirmare de la curte, asta inseamna ca este admisibilă in principiu ?sau incă nu se poate vorbi de asa ... (vezi toată discuția)
Portal cedo CRISTY40 CRISTY40 Am un dosar la CEDO, a carui nr de inregistrare l-am primit in Iunie anul curent,exista vreun portal in care pot sa verific dosarul? Va multumesc (vezi toată discuția)