avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie de proprietari in culpa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie de proprietari in culpa

Cum fac un dosar penal impotriva asociatiei de proprietari ? La primarie am facut reclamatii si sesizari si nu sa miscat nimic, fosta asociatie a prejudiciat blocul cu zeci de mii lei ron, si acum dupa un an jumate decand au fost demisi; vor sa preia din nou carma blocului, mintind locatarii ca dau drumul la caldura, strang semnaturi, de la vecini. Au furat de nu au mai putut si ne rad in fata, ca nu avem ce sa le facem, pentru ca nu sa facut expertiza contabila. Avem caldura oprita din vina restantieriilor, dar si din vina foste asociatii care a furat de nu a mai putut, deci cum formulez o plangere penala, la serviciul de investigare a fraudelor? O sa ajungem in strada de la o restanta de 900 ron am ajuns la 3000, 2000 ron find bagati abuziv
Sparda777 a scris:

Pana si sectoristul stie de disparitia a 40.000 lei noi adica 400 de milioane, dar... au explicat ca le au furat chitantiere si 40.000 ron din masina. Este clar o minciuna
Plus ca acum 2 zile sa convocat adunarea generala, si l-au demis pe actualul administrator. care era o cinstit. L-au adus inpoi pe cel care a furat, au sabotat asociatia de proprietari impreuna cu vecinii, au furat facturiile de la radet si apa nova pentru al aduce pe omul asta sa nu poata calcula penalitatile la restantieri. Ca sa vina inapoi la putere, au reusit sa il puna din nou in functie pe individul acuzat; le ofere facilitati la anumiti restantieri le scade banii de plata, si i baga la altii. Iar omul care a fost presedinte de bloc 1 an jumate tot ei au tupeul sa il acuze ca a furat. Vor sa-i puna in carca ce au furat ei. Suma de 400.000 ron e a disparut, pe motiv ca le-ar fi furat chitantierele din masina si 400.000 ron asa se apara cei incriminati.
sectoristul tace... oare de ce? Au fost in stare sa fure corespondenta de la presedintele care a fost un an de zile, pentru a nu putea calcula penalitatile la restantieri, si apoi sa il acuze ca este vinovat. Am facut plangere, dar ca dovezi nu am decat listele gata falsificate, problema este ca mai mult ca sigur ca dovezile fraudei au disparut, le au ars distrus etc, se mai poate demonstra din listele de plata, gata masluite daca au furat?????? Exista vecini care au vazut cu ochii lor listele reale de plata dar... atentie, nu vor sa se bage tin tot cu hotii. Ce as putea face in aceasta situatie; exista vreo modalitate prin listele gata masluite pe care le am, sa demonstrez neregulile???? Blocul nu are apa calda din 2007, am fost plecata din tara si eram trecuta pe lista cu doua persoane desi am facut cerere de scoatere pe o perioada nedeterminata, m-am intors mai devreme si... ce sa vad eram trecuta cu 2 persoane la plata. Am copii dupa pasaport de la granita cu stampila si data, plus bilet de autocar cu data. Se poate demonstra din listele false relitatea am penalizari la asa zisa datorie de 3000 si ceva ron, de 150 pe o luna!!! Plus ca fostul administrator nu este de gasit nicaeri a disparut acum, un an jumate, decand a aparut noul presedinte, acum numai este presedinte ca au venit hotii inapoi.
Vecinii stiu ca au furat dar tac din gura. Au vrut cu orice pret sa sa i aiba inapoi la conducere, mai ales unii restantieri carora li-se vor scade sume de zeci de milioane restanta, acesti restantieri nu au nici actele pe casa in regula. Si presedintele incriminat i protejeaza, mai ales anumiti chiariasi care nu au platit nimic la intretinere, si au fugit. Ca propritarul care inchiria un interlop, le dadea spaga si ei mergeau asa.


Am castigat aproape 2 expertize contabile; cu acesti nemernici, concluzia expertului, este : Operatiunea economica este necredibila! Este greu de crezut ca o firma care se ocupa cu vanzarea de obiecte de imbracaminte, fulare, caciuli, etc A reparat tubulatura din ghena de gunoi; sau o un dealer auto a reparat liftul, si nu exista factura ISCIR !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restante si penalizari Sparda777 Sparda777 Buna ziua, am si eu o intrebare, Romania este sat fara caini? Chiar asa, oamenii saraci chiar sunt la mana unora si altora, care traiesc din furturi si ... (vezi toată discuția)
Restante si penalizari neafisate ContSters137915 ContSters137915 Este adevarat ca sunt restantiera, la intretinere acum doi ani aveam 1600 ron restanta, au schimbat lista si m-am trezit ca au disparut 1000 ron, am intrebat ... (vezi toată discuția)
Somatie de plata la intretinere... cine ma poate indruma ? va rog din suflet... Adry1979 Adry1979 Buna ziua, Am si eu o rugaminte la dvs. O persoana care ma` poate indruma cat mai bine ce trebuie sa fac cu privire la restantele si penalitatile de la ... (vezi toată discuția)