Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare teren indiviz si parte din constructie, ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare teren indiviz si parte din constructie, locuinta

am cumparat in 2005 un apartament cu 3 camere intr-o vila la et 1, si teren indiviz aferent acestui apartament, pe firma.
acum ma vad nevoit sa il vand. intrebarea mea este daca pe factura de vanzare trec tva sau nu.
noi suntem platitori de tva, dar nu stim daca la vanzare de imobile se percepe tva.
valoare lui la ultima evaluare era de 236.600 lei, in 2009.
il pot vinde cu mai putin?
multumesc
fiind vechi, apartamentul se vinde in regim de scutire TVA, la pretul pietei.
in acest sens va recomand sa faceti un raport de evaluare, pretul imobilelor scazand foarte mult in aceasta perioada.
in cazul in care s-au facut modernizari dupa data aderarii mai mari de 20% din valoarea imobilului, trebuie sa ajustati tva dedusa aferenta modernizarii.

valoarea ramasa neamortizata reprezinta cheltuiala deductibila la calculul impozitului pe profit.