avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare teren indiviz si parte din constructie, ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare teren indiviz si parte din constructie, locuinta

am cumparat in 2005 un apartament cu 3 camere intr-o vila la et 1, si teren indiviz aferent acestui apartament, pe firma.
acum ma vad nevoit sa il vand. intrebarea mea este daca pe factura de vanzare trec tva sau nu.
noi suntem platitori de tva, dar nu stim daca la vanzare de imobile se percepe tva.
valoare lui la ultima evaluare era de 236.600 lei, in 2009.
il pot vinde cu mai putin?
multumesc
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 09:50, 19 Decembrie 2012
fiind vechi, apartamentul se vinde in regim de scutire TVA, la pretul pietei.
in acest sens va recomand sa faceti un raport de evaluare, pretul imobilelor scazand foarte mult in aceasta perioada.
in cazul in care s-au facut modernizari dupa data aderarii mai mari de 20% din valoarea imobilului, trebuie sa ajustati tva dedusa aferenta modernizarii.

valoarea ramasa neamortizata reprezinta cheltuiala deductibila la calculul impozitului pe profit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vinzare aparatament cu sau fara tva? evanca evanca in anul 2008,am cumparat un apartament pe firma la val de 400.000 cu tva de 19%.pe care l-am inchiriat si am incasat chiria cu tva;nu am facut modernizari. In ... (vezi toată discuția)
Calculez prorata florentyna florentyna in februarie 208 am vandut cladiri si terenuri din patrimoniu. in aceste cladiri si pe ac terenur imi desfasuram unul din obiectele mele de ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva si/sau notificare chirie crinarug crinarug Am sa va rog sa-mi spuneti parerea Dvs. in urmatoarea problema: In 2006 societatea A (neplatitoare de TVA - deci nu s-a dedus TVA) cumpara teren cu imobil de ... (vezi toată discuția)