Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decizie de suspendare din activitate pt crestere copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decizie de suspendare din activitate pt crestere copil pt un angajat venit prin detasare pe perioada determinata

Buna ziua,

Sunt venita prin detasare cu contract pe perioada determinata pana la data de 02.04.2013. In prezent sunt in concediu postnatal, concediu ce imi expira pe 23.12.2012. Pt a depune actele de indemnizatie crestere copil am nevoie si de decizia de suspendare din activitate, decizie pe care mi au trimis-o astazi. Problema este ca decizia de suspendare din activitate de la actualul loc de munca este facuta pana pe data de 02.04.2013, data la care in mod normal imi expira contractul de detasare. In momentul in care mie imi expira detasarea , mi se incheie si contractul de munca de la firma care mi-a facut detasarea. Practic incepand cu data de 02.04.2013 raman fara loc de munca. Initial am crezut ca suspendarea din activitate presupune si suspendarea detasarii, drept urmare am optat pt concediu crestere copil pana la varsta de 1 an, crezand ca am unde sa ma mai intorc la munca pt inca 3 luni.
Ce se va intampla in cazul acesta cu plata indemnizatiei pt crestere copil daca eu am optat pt un an de zile si nu pt doi ani? Dar cu plata stimulentul de insertie pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului in conditiile in care eu nu o sa mai am un loc de munca la care sa ma intorc desi in momentul in care am depus actele aveam un loc de munca?
In asteptarea unui raspuns, va multumesc anticipat.
1. Veti primi indemnizatie pentru CCC pana ce acesta va implini 1 an, indiferent daca in acesta perioada va inceteaza sau nu CIM.

2. Pentru a primi stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani trebuie sa reluati activitatea (si sa aveti salariu) inainte de a implini copilul 1 an.

3. Incercati sa gasiti un loc de munca si sa incheiati un CIM inainte de a implini copilul 1 an.
Multumesc frumos pt raspuns.