Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bonus - contract suspendat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bonus - contract suspendat

Daca am angajati cu CIM suspendat (ingrijire copil, de ex) insa as dori sa le acord si lor un bonus de sfarsit de an, cum as putea face acest lucru?
Contractele fiind suspendate, cum as putea sa le trec in statul de plata si sa platesc contributiile aferente pentru sumele respective?

Firma este privata.

Multumesc!
doriacristina, utilizator
Se poate acorda asa ceva ... potrivit, art.49 alin.e C.mun., pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.

Stabiliti in Reg.Intern al dvs acordarea acelui bonus si persoanleor carorar le este suspendat c.i.m.