avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale stergerea din evidenta datornicilor la primarie
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

stergerea din evidenta datornicilor la primarie

ce pot sa fac ca sa nu fiu in evidenta la primarie ca datornic (amenzile sunt prescrise si tot cer angajatii banii de la mine)
Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 00:33, 26 Decembrie 2012
Acest lucru il vor toti, amenzile se prescriu dupa 5 ani, in acest interval functionarul are obligatia sa va someaza, deci inca 5 ani in care poate recupera debitul, asta inseamna 10 ani, daca nu reuseste sa va gaseasca cu venituri in acest interval, are obligatia sa va declare insolvabil, deci inca 5 ani, in total 15 ani.

Au trecut 15 ani de cand ati luat amenzile? Angajatii primarie cer ceva care datorati dvs, deci nu cer nimic in plus.
In baza la ce solicita angajatii primariei bani de la dumneavoastra? Daca exista un document prin care vi se solicita plata unor amenzi prescrise formulati un raspuns la acesta aratand interventia prescriptiei.

Ultima modificare: Duminică, 23 Decembrie 2012
Lucian Huzum, Consilier juridic
au trecut 6 ani....sunt prescrise sau nu?
gmancila a scris:

Acest lucru il vor toti, amenzile se prescriu dupa 5 ani, in acest interval functionarul are obligatia sa va someaza, deci inca 5 ani in care poate recupera debitul, asta inseamna 10 ani, daca nu reuseste sa va gaseasca cu venituri in acest interval, are obligatia sa va declare insolvabil, deci inca 5 ani, in total 15 ani.

Au trecut 15 ani de cand ati luat amenzile? Angajatii primarie cer ceva care datorati dvs, deci nu cer nimic in plus.


sa ceara de la mine si nu in strada si nu de la tatal meu care are 65 de ani.....
Aveti dreptate privind modul de abordare al acestor functionari, in fond nu era amenda tatalui dvs. Asa cum v-am spus, vedeti daca ati fost somat, in ce an? De la data amenzii, trebuie sa fii fost somat in termenul de prescriptie de 5 ani, urmariti aceste elementa ca sa vedeti daca amenda este prescrisa. Reveniti cu amanunte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere amenzi PetrescuVlad PetrescuVlad Buna ziua. Am niste amenzi mai vechi, incepand din 2008. As dori sa stiu care dintre ele se prescriu (s`au ar trenbuii sa se prescrie) si`n baza care-i legi ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorii petroniki petroniki Nu am achitat impozitul pt locuinta si masina,plus amenzile de la circulatie de vreo 3 ani.Va rog sa-mi spuneti daca aceste datorii se prescriu?Multumesc! (vezi toată discuția)