Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Please help - coproprietar Prima Casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Please help - coproprietar Prima Casa

Buna ziua,

Am cumparat luna aceasta un apartament prin programul Prima Casa. As dori sa stiu daca exista posibilitatea de a-l adauga pe prietenul meu, cu care urmeaza sa ma casatoresc, ca si coproprietar in contractul de vanzare- cumparare? Si ce trebuie sa facem ? Mii de multumiri !!
Intai trebuie sa va ganditi Bine daca doriti sa faceti acest lucru! Daca da, puteti sa II donati cota parte ideala din apartament cu acordul bancii care v a acordat creditul de prima Casa. Puteti sa I donati cota parte ideala care o vreti dvs adica nu neaparat 1/2. Sau daca va ganditi sa va casatoriti, inaintea casatoriei sa incheiati o conventie matrimoniala sub regimul conventional bagand imobilul in coproprietate cu viitorul sot.