Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... pretentii restituire imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

pretentii restituire imprumut

Buna ziua
revin cu acelasi subiect,am pe rol un proces restituire imprumut.
am facut rost de actiune,unde scrie,citez:
Subsemanatul xxxx,ii voi restitui domunului xxxxx suma de 14.000 euro in rate lunare
de 400/500 euro pe luna incepand de la data de 10 octombrie 2008,inscrisul purtand semnatura imprumutatului.

Pe scurt,am lucrat in strainatate,pe vremea aceea am scris pe o foaie textul de mai sus fara sa il semnez,nu e semnatura mea,ci doar numele meu incomplet.
Pe citatie,spune ca inscrisul poarta semnatura mea,nu ca e scris de mine.
Are vreo relevanta?

Cum pot proceda in instanta?pot sa arat pasaportul ca are o alta semnatura diferita,si ca eu cand iau la cunostinta despre ceva,semnatura mea e alta?
Scrie ca ar trebui sa restitui dar nu scrie un motiv pentru care trebuie sa o fac.Suma este trecuta doar in cifre.Nu exista o alta semnatura a unei alte persoane.E ca o ciorna pe care e trecut numele meu,fara martori sau semnaturi.
Pot sa fiu tras la raspundere?

multumesc din suflet celor ce imi vor raspunde
Nu ne-ati spus un lucru foarte esential:
La ce data v-a actionat in judecata pentru acesti bani?
Pentru ca daca a introdus actiunea dupa data de 15-04-2011, actiunea poate fi respinsa ca tardiv introdusa, deoarece a intervenit prescriptia de 3 ani.

In legatura cu semnatura indescifrabila, trebuie sa stiti ca asa este exprimarea traducatorilor in legatura cu semnatura olografa, adica facuta de fiecare cu mana.
Aceasta nu se traduce, de aceea scrie "semnatura indescifrabila".
Marcel Mihalache, Avocat
are un avocat bun la fel cum sunteti dvs.si a facut o cauza pe 22.02.2011,asa
a intrerupt prescriptia,fiind suspendata pentru neplata taxei de timbru.
doar ca traducerea spune la urma semnatura indescrifrabila,stiu ca asa face un
traducator dar e acelasi scris ca in toata declaratia,de unde rezulta ca toata
declaratia ar trebui sa fie indescifrabila.Se poate citi de departe ca e numele meu,si nu
o semnatura indescifrabila.
De asta vreau sa stiu daca pot face acel penal.Am documente din 2005/2006, si pana azi
documente importante care sunt semnate de mine,si semnatura nu e numele meu,e
o semnatura.
Repet,nu vreau sa complic situatia, ci doar sa o limpezesc.
Cu alte cuvinte,pe acea foaie semnatura mea originala si uzuala nu exista,pe care pot sa
o demonstrez cu alte documente.e bine asa?
1) Neplata taxei de timbru se sanctioneaza cu anularea actiunii, nu cu suspendare. Vedeti art. 20 alin (3) din Legea 146/1997.
Prin anulare, nu se mai intrerupe termenul de prescriptie.
2) La repunere pe rol, reclamantul a achitat taxa de timbru? Este important cat a achitat, , pentru ca la repunere se achita 1/2 din taxa solicitata de instanta in prima faza, dar ulterior el trebuie sa achite intreaga taxa la valoarea in lei a sumei solicitate convertite din euro. Suma de 14.000 euro la acea vreme evalua cam 60.000 lei. Pentru aceasta suma, ar fi trebuit sa achite 2811 lei, iar la repunere 1405,5 lei.
3) Nu pricepeti cum este cu semnatura olografa.
Aceea nu se traduce, orice semnatura se traduce prin "indescifrabil", iar restul textului, chiar daca este scis de aceeasi persoana, se traduce normal.
Puteti solicita instantei constatarea ca nu este semnatura dvs. dar pentru asta va trebui sa solicitati expertiza grafologica.
Expertul costa, de aceea va sfatuiam sa faceti o plangere in penal pentru fals in inscrisuri sub semantura privata.
Marcel Mihalache, Avocat
eu pot sa ma duc la un traducator legalizat, sa faca o traducere, unde la urma sa scrie exact
ca in foaie, numele meu, nu semnatura indescifrabila, unde inscrisul ar deveni inceput de pro ba scrisa, nefiind semnat de nimeni.corect?
va multumesc si Un an nou fericit tuturor.

P.S:termenul e pe 9 ianuarie,insa nu am timp si nici banuti sa angajez un avocat la acest termen.Insa e foarte periculos sa NU ma prezint,asa ca ma voi prezenta voi spune ca pe
acea foaie nu exista semnatura mea...si voi angaja un avocat,sa facem plangerea penala impotriva semnaturii,si sa ma sustina in acest civil.

Fiind primul termen, puteti solicita un nou termen pentru a va angaja un avocat, ceea ce va si sfatuiesc, pentru ca nu va descurcati singur.
Trebuiesc urmarite multe aspecte, incepand cu prescriptia, valabilitatea semnaturii pe care o contestati si terminand cu plata taxei de timbru.