Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributie sanatate pfa cum platim?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributie sanatate pfa cum platim?

buna seara ,
-ce declaratie se depune pt un pfa cu norma de venit ? pt a achita la finante.
-plata CASS trebuie sa fie 5,5% x norma de venit declarata sau realizata,sau
se procedeaza ca impozitul ?
La finante nu se mai depune nici o declaratie. C.A.S.S. este de 5,5 din norma de venit, dar nu mai putin decat salariul minim brut pe economie stabilit prin Hotarare a Guvernului.
Multumessc mult , nu am specificat ca este al doilea loc de munca, avind functia de baza unde se platesc toate contributile la buget.

Nu conteaza ca ai si calitatea de angajat, contributia la sanatate trebuie platita si in calitate de angajat si de PFA.