Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie invaliditate

Sunt pensionata medical de aproximativ 12 ani, acesti ani se mai adauga la vechime cand voi iesii de drept la pensie? daca mai apuc binenteles .

Va multumesc.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

2. Asadar cei 12 nai de pensie de invaliditate reprezinta perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie.