Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este legala instalarea unei pompe de debit pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este legala instalarea unei pompe de debit pe instalatia de incalzire la bloc ?

Buna ziua,

Locuiesc la ultimul nivel al unui bloc si apa calda nu imi ajunge deloc in calorifere. Deoarece in 4 ani de zile nu m-am putut intelege cu vecinii sa schimbam instalatia verticala de incalzire mi-am instalat pe unul din calorifere o pompa pentru a avea debit in calorifere. Vecinii se plang ca ei nu mai au caldura in cauza mea si ma amentinta ca vor depune o plangere impotriva mea.
Va mentionez ca pompa este instalalata pe instalatia orizontala de tur care se inteapa intr-unul din calorifere.
Fara aceasta pompa caloriferele mele sunt complet reci si am 15 grade in casa. Cu ajutorul ei caloriferul se incalzeste putin.
Am citit in treacat legea 230/2007 si nu am gasit un articol care sa imi interzica acest lucru.
Cei de la ADP nu m-au ajutat deloc in problema mea si desi au fost in casa si au constata ca este frig si nu am caldura nu au fost in stare sa faca un tabel cu semnaturile vecinilor daca sunt sau nu de acord cu schimbatul tevilor.
anam79 a scris:
Cei de la ADP nu m-au ajutat deloc in problema mea si desi au fost in casa si au constata ca este frig si nu am caldura nu au fost in stare sa faca un tabel cu semnaturile vecinilor daca sunt sau nu de acord cu schimbatul tevilor.

Ati discutat problema incalzirii in cadrul asociatiei, ori nu aveti asociatie?

1-Instalatia de alimentare cu agent termic din cadrul condominiului reprezinta parte comuna,a carei intretinere si reparatie reprezinta obligatia exclusiva a asociatiei de proprietari,care detine obligatia sa intretina in stare de functionare instalatiile
2-Aspectul ca dvs ati intervenit asupra instalatiei parte comuna fara acirdul asociatiei de proprietari constituie incalcare a normelor in domeniu
3-
Art 17 din L nr 230/2-007 Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu,respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii[/qu ft]
Art 18 din L nr 230/2007 In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chirias impiedica,cu buna stiinta si sub orice folosirea normala a cladirii de locuit ,creind prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi,dupa caz,proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii,precum si plata daunelor
Daca ADP-ul este administratorul acelui condominiu , a vazut despre ce este vorba si nu v-a interzis folosirea pompei pe retur, unde credeti ca vor reclama vecinii dumneavoastra lipsa caldurii ?.
Montarea unei pompe in casa, pe circuitul de incalzire, o aud pentru prima data.
Faptul ca nu aveti incalzire corespunzatoare trebuie discutat la as. prop - sau ma rog, ce forma de organizare aveti acolo, pentru ca cei de acolo sunt titularii de contract de furnizare a energiei termice pentru incalzire si preparare a apei calde. In mod normal furniziorul trebuie sa trimita o echipa de instalatori sa verifice daca cele reclamate de dvs. se confirma sau nu. Cu aceasta ocazie, echipa trebuie sa verifice intreaga instalatie, de la bransament, pana la punctul cel mai inalt al imobilului, acolo unde se face aerisirea sistemului; cand m-am referit la toata instalatia, m-am gandit sa se verifice toate caloriferele din bloc, sa se verifice SET-ul intregii instalatii.
Desigur, sunt foarte multe cauze ale functionarii defectuoase a incalzirii, mai ales la ultimul nivel, dar si dvs. puteti face cateva verificari simple:
- verificati daca coloanele verticale sunt fierbinti, aceasta indicand ca totusi exista circulatie a agentului termic prin instalatie;
- verificati (in extrasezon) daca caloriferele nu sunt colmatate cu depuneri, caloriferele se demonteaza si se spala cu apa sau diferite solutii de spalare, sub presiune; operatiunea nu este usor de realizat, asa ca trebuie sa va ajutati cu vecinii de la etajul dvs. care, probabil intampina aceleasi greutati;
- tot in extrasezon (se poate si in timpul iernii) sa verificati buna functionare a robinetilor de pe calorifere; eu m-am ”lovit” de acest inconvenient, am gasit robinetii ruginiti si practic infundati; de obicei se inlocuiesc;
- montarea pe calorifere a unor aerisitoare manuale sau automate in vederea eliminarii totale a aerului din calorifere; aceasta operatiune se poate face de un instalator priceput, chiar acum iarna;
- atentie la prima uimplere a sistemului cu apa (toamna); apelati tot la instalatorii de la punctul termic, pentru ca acestia cunosc particularitatile instalatiei din imobil;
- verificati ca toate conductele din subsol sa fie bine izolate pentru a nu ceda caldura pe unde nu trebuie, astfel incat la ultimul nivel sa ajunga apa, dar la o temperatura necorespunzatoare;
- trebuie sa discutati cu cei care fac verificarea instalatiei, cam de cand se manifesta neajunsurile despre care ne-ati povestit;
Daca ati avut ideea montarii unei pompe suplimentare pe traseul de incalzire, banuies ca s-ar putea sa fi facut deja unele ”investigatii”, insa apelati la specialisti, chiar conta-cost (prin asociatie).
Mult succes!