Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

ce se intampla daca am facut acceptarea tacita mai tarziu de 6 luni de la data decesului
Daca mostenirea este pe VCC nu mai este acceptare tacita...daca este pe NCC avand in vedere ca termenul de optiune succesorala este de 1 an atunci trebuie sa demonstrati in cadrul dezbaterii succesiunii ce acte de acceptare tacita ati facut . Mostenirile pe VCC sunt cele deschise pana in 1 oct 2011, mostenire deschisa inseamna ca decesul a avut loc pana la aceasta data, iar mostenire deschisa pe NCC inseamna ca este deschisa dupa data de 1 oct 2011, adica decesul a avut loc dupa aceasta data.