Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilire drept vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilire drept vizita

se stipuleaza in lege o limita a dreptului de vizita? in conditiile in care mama se opune din rasputeri ,ce imi poate oferi instanta?mentionez ca pot oferi copilului toate conditiile igienico-sanitare si confort,o camera a lui cu calculator si net etc,un mediu familial calm,stabil,in care se implica material si afectiv si bunicii ce locuiesc vis-a-vis.actuala mea sotie a reusit sa stabileasca o relatie f apropiata de copilul meu.si el spune ca isi doreste sa stea mai mult cu mine decat cu mama lui,dar eu nu vreu decat sa imi pot petrece cat mai mult timp cu el nu sa il rup de mama lui .in tara asta chiar nimeni nu vrea sa faca ceva sa stopeze pe aceste mame iresponsabile care dupa ce distrug cei mai frumosi ani din viata unui barbat se folosesc de copii ca de o moneda de schimb?sa nu se supere doamnele pe mine nu vreau sa par misogin dar asta e situatia .sint si mamici care in astfel de situatii dovedesc un mare caracter si ma inclin cu respect in fata lor.in esenta mama poate limita dreptul de vizita?si daca da, la cat timp imi pot vedea copilul?custodia asupra copilului iti da dreptul ca nici macar sa informezi pe tata despre orice decizii in privinta copilului,daramite sa il mai consulti?. chiar poate sa faca numai dupa bunul ei plac?
Dreptul de vizita este acordat tatalui in functie de interesul suprem al minorului .Pe cale de consecinta , daca instanta de judecata considera ca prezenta tatalui in viata copilului este una benefica ,favorabuila acestuia , va incuviinta si stabili un program de vizita si un mod de desfasurare al acestuia.
Acesta poate avea loc in anumite intervale de timp , in prezenta anumitor persoane .
Mama , din punctul meu de vedere , nu poate ingradi implicatia tatalui in viata copilului , intotdeauna va fi avut in vedere interesul suprem al minorului , si nu consideratiile mamei.
daca instanta s-ar lua dupa frustrarile unuia dintre parinti si ar decide ca celalalt parinte caruia nu i s-a incredintat copilul, sa nu aiba acces la copil, ar fi chiar ea impotriva interesului superior al copilului.
Ce bine ca instanta tine cont de faptul ca un copil va creste INTOTDEAUNA mai bine si mai corect in relatie si legatura cu ambii parinti. In ceea ce am afirmat, se respinge categoric varianta in care unul din parinti este infractor, alcoolic, drogat sau altele de gen.
Pt ca ati emis judecati imi permit, la randul meu...
Mama iresponsabila care distruge cei mai frumosi ani din viatza unui barbat! Hm! Ce ar zice actuala dv sotie despre asemenea remarca? Langa ea e nashpa rau?! Asta, ca o prima interpretare.
Intr-o alta interpretare... Mama iresponsabila care distruge cei mai frumosi ani din viata unui barbat... se poate intelege, din exprimare, ca ar putea fi vorba despre... mama dv (iar copilul "moneda de schimb” nu mai conteaza cine este).
:D
Salut. Si fosta mea sotie a cerut sa-mi vad fetita in prima si a treia duminica din luna cate 3 ore la domiciliul ei. Cu toate ca nu m-am inteles cu fosta sotie in privinta stabilirii programului de vizita,
eu am obtinut urmatorul program, desi fetita mea avea 1 an si 7 luni: in primul si al treilea weekend al fiecarei luni, de sambata ora10 pana duminica ora 16 ( asa am cerut), o saptamana in vacanta de craciun in anii pari ( am cerut pe 24 dec., 3 ore), o saptamana in vacanta de paste si o saptamana in vacanta de revelion in anii impari(am cerut vinerea pascala 3 ore), toate la domiciliul meu. Am mai cerut cate 2 ore pe zi la domociliul ei, luni , miercuri si vineri pe care nu le-am primit la prima instanta. La apel (facut de mine) si-a schimbat avocatul, iar in urma unei discutii in trei,am cazut de accord sa o pot vizita pe cea mica si in fiecare miercuri cate 3 ore.

gabriel_tatic a scris:

se stipuleaza in lege o limita a dreptului de vizita? in conditiile in care mama se opune din rasputeri ,ce imi poate oferi instanta?mentionez ca pot oferi copilului toate conditiile igienico-sanitare si confort,o camera a lui cu calculator si net etc,un mediu familial calm,stabil,in care se implica material si afectiv si bunicii ce locuiesc vis-a-vis.actuala mea sotie a reusit sa stabileasca o relatie f apropiata de copilul meu.si el spune ca isi doreste sa stea mai mult cu mine decat cu mama lui,dar eu nu vreu decat sa imi pot petrece cat mai mult timp cu el nu sa il rup de mama lui .in tara asta chiar nimeni nu vrea sa faca ceva sa stopeze pe aceste mame iresponsabile care dupa ce distrug cei mai frumosi ani din viata unui barbat se folosesc de copii ca de o moneda de schimb?sa nu se supere doamnele pe mine nu vreau sa par misogin dar asta e situatia .sint si mamici care in astfel de situatii dovedesc un mare caracter si ma inclin cu respect in fata lor.in esenta mama poate limita dreptul de vizita?si daca da, la cat timp imi pot vedea copilul?custodia asupra copilului iti da dreptul ca nici macar sa informezi pe tata despre orice decizii in privinta copilului,daramite sa il mai consulti?. chiar poate sa faca numai dupa bunul ei plac?

Aveti chiar dreptul sa solicitati ca copilul sa va fie incredintat dumneavoastra spre crestere si educare. De ce nu incercati si aceasta varianta, daca tot spuneti ca aveti conditii foarte bune . Instanta va tine cont de interesul major al copilului. Si daca are peste 10 ani va fi audiat si intrebat cu care dintre parinti doreste sa locuiasca.