Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distrugere cauzata de inactiune vecin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distrugere cauzata de inactiune vecin

Buna ziua! Am o problema si as vrea sa stiu daca exista o modalitate prin care un vecin poate fi obligat la anumite actiuni. Locuiesc int run apartament la bloc. Vecinul de deasupra nu locuieste in casa. Apartamentul se afla in proprietatea sa, plateste cheltuielile necesare, dar nu locuieste acolo. Din nefericire, avand in vedere abandonarea practica a locuintei, aceasta aflandu se la ultimul etaj, este supusa constant degradarii, in principal cu privire la cele 2 balcoane neacoperite..in urma degradarii avansate a unuia din balcoane, cauzeaza probleme balconului meu, in ciuda faptului ca este acoperit si izolat. se infiltreaza apa in urma ploilor si a ninsorilor in balconul vecinului si ajunge la noi, cauzand infiltrare apa si mucegai constant si, de asemenea degradare. Ce putem face in acest caz? Multumesc
Cand intrebati Ce putem face in acest caz? va referiti la dvs ca proprietar sau la a sociatia de proprietari?
In raport de locul unde este defectiunea care va cauzeaza dvs neajunsuri se impune ca asociatia de proprietari sa notifice proprietarului apartamentului cu problema sa remedieze defectiunea,cu ocazia achitarii obligatiilor aferente apartament
Dvs ca proprietar in temeiul disp art 17 din L nr 230/2007 aveti dreptul sa solicitati ca vecinul
sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de repararii

Multumesc mult. Da, intrebam in calitate de proprietar.