Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Preschimbare permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Preschimbare permis auto

Salutare si la multi ani!
Vreau sa-mi preschimb permisul auto (categ. B) pana in data de 19.01.2013. Valabilitatea permisului actual este pana in 2016.
Intrebare: ce valabilitate va avea noul permis ? 2023 sau tot 2016?
Am vazut undeva o discutie pe tema asta si voiam o parere avizata.
Multumesc anticipat pt. raspunsuri.
Noul permis va avea o valabilitate de 10 ani in cazul categoriei B. De ce vreti sa il preschimbati? Mai aveti 3 ani pana la expirarea valabilitatii ...
Vreau sa-l schimb fiindca am alta adresa in CI. Pe de alta parte, peste trei ani voi plati mai mult, in plus va trebui sa fac si fisa medicala. Nu ca as avea probleme, dar asta ia ceva timp.
In cazul in care adresa de domiciliu este diferita de cea inscrisa in permisul de conducere aveti motive pentru preschimbare.
Asa ma gandeam si eu. Apropos, daca as fi avut aceeasi adresa in CI si permis, as fi putut, totusi, sa solicit o preschimbare (avand in vedere celelalte doua motive de mai sus) ?
Daca il pierdeti, deteriorati sau vi-l fura cineva :)