Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua,
As dori sa-mi spuneti cu se intocmeste un contarct de munca pentru un vanzator care lucreaza si ture de noapte ( 20.00 - 08.00) referitor la durata muncii, repartizarea programului de munca, sporuri.
Va multumesc!
program de lucru: inegal
spor de noapte 25%
spor de week-end (in cazul in care lucreaza si in week-end) cat apreciati dumneavoastra!
CLASOR CONSULT, Consilier juridic
Sporul de noapte nu este obligatoriu .. Codul Muncii lasa la aprecierea partilor contractului individual de munca optiunea intre reducerea programului de lucru cu o ora, dar cu mentinerea salariului, si mentinerea programului normal de lucru dar.cu acordarea unui spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.
Tura este de 12ore si 24 ore libere.Cum apare in CIM, pt a nu plati sporul de noapte? Pot pune 11 ore zi/noapte sau repartizarea timpului inegal?